Preskoči na sadržaj
worldfires
UA · Ukrajina · –

Požar Polohy, 12. kolovoza 2024. Пологівський район · Polohy

Ugašen · zadnja detekcija 13. kol 2024. 10:14 UTC

Požar je počeo 12. kolovoza 2024. na području općine Polohy, Ukrajina, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 100 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 484. najveći u regiji Zaporizhzhia Oblast od 2016. (od 490 sa stranicom). 2071. u državi Ukrajina u 2024., od 2092.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (6,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
100ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
12. kol 2024. – 13. kol 2024.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
12. kol
2024
Toplinska žarišta
2
u jednom žarištu: 6 MW
Opasnost na početku
49
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
5MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. kol13. kol
13. kol 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. kol 2024. · 6 MW · 1 13. kol 2024. · 4 MW · 1
12. kol 13. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

27°najviša
45km/h · najjači udar
28%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,2 mm 22. kol.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Polohy Пологівський район 39.115 stan. · 10,2 km od središta ovdje je počeo
    100 ha stigao 12. kol
    0,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Poljoprivredna područja95 %
  • Ostala prirodna područja4,7 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. kol 26,8 °C 28 % 45 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 49
13. kol 27,4 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
14. kol poslije 26,5 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
15. kol poslije 27,1 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. kol poslije 28,6 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
17. kol poslije 29,1 °C 26 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 33
18. kol poslije 31,4 °C 20 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
19. kol poslije 33,6 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
20. kol poslije 33,7 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 61
21. kol poslije 33,7 °C 20 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 68
22. kol poslije 33,3 °C 29 % 39 km/h 3,2 mm Ekstremna 59

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 48,9 i najnižom vlagom od 28 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2020. počeli po takvom vremenu: 77.

FWI na početku 48,9
Najniža vlaga 28 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Orikhiv, kolovoz 2026
112 ha 4 dana FWI 49,6 Najniža vlaga 26 % udaljen 36 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,2 mm, 12. kol.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
192 ha
medijan površine
4 %
prešli 1.000 ha
2,9 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 58 od 77)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 100 ha prema medijanu od 192 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 3 dana).

Kod 19 od 77 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,9 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,2 mmprva kiša
22. kol9 dana nakon kraja
45km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 13. kol, a 22. kol palo je 3,2 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 58 od 77, s medijanom od 2,9 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2020.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. kol 2024.
Poslije · 20. kol 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

10. kolovoza 2024. je zrak uz požar dosegnuo 14 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,514 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1015 µg/m³
Optička debljina0,28
10. kol12. kol14. kol16. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Ukrajina

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Polohy?
Copernicus ga datira između 12. kolovoza 2024. i 13. kolovoza 2024.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 100 hektara (1,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Polohy (100 ha, 0,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Polohy i zaustavila se 10,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 27,4 °C, najniža vlaga od 28 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 49, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Ukrajina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2020. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 77. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 192 ha; 4 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 19 od 77 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,9 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 101 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 101 · 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 2 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.