Požar je počeo 2. prosinca 2023. na području Poli, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 14.520 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 3. najveći u regiji North od 2016. (od 1268 sa stranicom). 4. u državi Kamerun u 2023., od 270.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
14.520ha
Unija 5 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
2. pro 2023. – 23. pro 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
22dana
Od 2. pro 2023. do 23. pro 2023.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 23. pro 2023. 13:13 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
2. pro 2023.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
2. pro 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
509
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 288 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
2. pro 2023. – 23. pro 2023.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
1.570MW
Zbroj zračene snage 5. prosinca 2023.; žarišta tog dana: 52.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
5. pro 2023.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
34,5FWI · visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 16.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
35,8°C · 19 % RV
Najviša temperatura 35,8 °C i najniža vlažnost 19 % 3. prosinca 2023.; udari vjetra 34 km/h 7. prosinca 2023..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
dnevnik
Posljednji dan s vatrom: 19. prosinca 2023. → 23. prosinca 2023..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
36°najviša
34km/h · najjači udar
15%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 16 dana.
Ovo je područje već gorjelo
79 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 5.055 ha 2016., 2.337 ha 2017., 766 ha 2018., 2.428 ha 2019., 2.246 ha 2020., 5.359 ha 2021., 2.207 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 11.402 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1ha
Stanovnici< 20
Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
2. pro
35,4 °C
20 %
26 km/h
0,0 mm
Visoka 34
3. pro
35,8 °C
19 %
24 km/h
0,0 mm
Visoka 36
4. pro
34,9 °C
21 %
26 km/h
0,0 mm
Visoka 36
5. pro
35,0 °C
18 %
33 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
6. pro
34,7 °C
17 %
33 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
7. pro
34,9 °C
16 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
8. pro
34,0 °C
17 %
27 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
9. pro
34,7 °C
15 %
26 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
10. pro
34,5 °C
16 %
28 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
11. pro
31,6 °C
18 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
12. pro
30,3 °C
20 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
13. pro
31,3 °C
19 %
31 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
14. pro
32,2 °C
19 %
31 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
15. pro
32,8 °C
18 %
33 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
16. pro
33,4 °C
20 %
31 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
17. pro
33,7 °C
18 %
31 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
18. pro
34,7 °C
15 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
19. pro
35,4 °C
18 %
27 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
20. pro
35,3 °C
19 %
24 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
21. pro
34,9 °C
22 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
22. pro
33,7 °C
20 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
23. pro
32,8 °C
20 %
31 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
24. pro poslije
33,0 °C
17 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
25. pro poslije
33,3 °C
20 %
27 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
26. pro poslije
32,0 °C
20 %
28 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
27. pro poslije
32,4 °C
20 %
27 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
28. pro poslije
33,5 °C
16 %
29 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
29. pro poslije
33,7 °C
19 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
30. pro poslije
34,3 °C
19 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
31. pro poslije
34,7 °C
16 %
33 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
1. sij poslije
34,1 °C
17 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
2. sij poslije
34,9 °C
15 %
29 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 34,5 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: 16 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 28.
FWI na početku34,5
Najniža vlaga20 %
Dani bez kiše16
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Poli, 2. prosinca 2023.
14.520 ha22 danaFWI 34,5Najniža vlaga 20 %
Požar Poli, studeni 2020
1.007 ha8 danaFWI 34,9Najniža vlaga 19 %udaljen 20 km, 2020.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Bio je 10,6 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 22 dana (medijan: 8 dana).
Nijedan od 28 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
—prva kiša
—bez kiše deset dana
34km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 23. pro, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 28 blizanaca nije imao kišu na kraju.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 2. prosinca 2023. do 23. prosinca 2023. (22 dana). Perimetar ga datira od 2. prosinca 2023. do 19. prosinca 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 14.520 hektara (145,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Poli (14.720 ha, 1,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,8 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 34 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 28. Medijan trajanja bio je 8 dana, a medijan površine 1.372 ha; 96 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 28 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 5 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 2. prosinca 2023. do 19. prosinca 2023.. 509 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.