Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Poli, 2. veljače 2019. Poli

Ugašen · zadnja detekcija 6. velj 2019. 00:21 UTC

Požar je počeo 2. veljače 2019. na području Poli, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 5 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.441 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 527. najveći u regiji North od 2016. (od 1268 sa stranicom). 88. u državi Kamerun u 2019., od 196.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.441ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
5dana
2. velj 2019. – 6. velj 2019.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
2. velj
2019
Toplinska žarišta
27
u jednom žarištu: 0 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
18MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. velj6. velj
6. velj 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. velj 2019. · 32 MW · 3 3. velj 2019. · 13 MW · 4 4. velj 2019. · 20 MW · 7 5. velj 2019. · 10 MW · 8 6. velj 2019. · 15 MW · 5
2. velj 3. velj 4. velj 5. velj 6. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
35km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

70 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 56 ha 2016., 991 ha 2017., 67 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.010 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,2 % površine koju ima Zagreb (14 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Poli ovdje je počeo
    1.449 ha
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 32 % površine (Kamerun) 60 dana bez kiše: 51 % površine (Kamerun)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
2. velj 33,4 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
3. velj 32,8 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
4. velj 33,8 °C 17 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
5. velj 32,3 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
6. velj 31,0 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
7. velj poslije 30,4 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
8. velj poslije 30,8 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
9. velj poslije 30,9 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
10. velj poslije 30,7 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
11. velj poslije 31,4 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
12. velj poslije 32,2 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
13. velj poslije 32,0 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
14. velj poslije 31,3 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
15. velj poslije 30,3 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
16. velj poslije 30,4 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 43,7 i najnižom vlagom od 14 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 134.

FWI na početku 43,7
Najniža vlaga 14 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Poli, siječanj 2020
2.711 ha 8 dana FWI 43,7 Najniža vlaga 14 % udaljen 9 km, 2020.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

6 dana
medijan trajanja
1.438 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 7 od 134)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.441 ha prema medijanu od 1.438 ha) i trajao 5 dana (medijan: 6 dana).

Kod 127 od 134 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
35km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 6. velj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 7 od 134, s medijanom od 2,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. sij 2019.
Poslije · 13. velj 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Poli?
GWIS (Copernicus) ga datira između 2. veljače 2019. i 6. veljače 2019.: 5 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.441 hektara (14,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Poli (1.449 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,8 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 35 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 45, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 134. Medijan trajanja bio je 6 dana, a medijan površine 1.438 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 127 od 134 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 29. siječnja 2019. → 2. veljače 2019..
  2. Datum početka: 2. veljače 2019. → 29. siječnja 2019..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.