Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 11. ožujka 2025.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 4. ožujka 2025. na području općine Petriș, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 530 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je najveći požar u regiji Arad od 2016. (od 15 sa stranicom). 17. u državi Rumunjska u 2025., od 137.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (0,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 4. ožu 2025. do 8. ožu 2025.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 1 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 8. ožujka 2025.; žarišta tog dana: 1.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 2.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 21,4 °C i najniža vlažnost 11 % 7. ožujka 2025.; udari vjetra 19 km/h 4. ožujka 2025..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-03-04 | 0 | 0 | 11,7 | −3,2 | 37 | 9,2 | 19,4 | 0 | 0,7 | muy_bajo | 1 |
| 2025-03-05 | 0 | 0 | 14,6 | −3,2 | 28 | 8 | 14 | 0 | 2 | muy_bajo | 1 |
| 2025-03-06 | 0 | 0 | 19,2 | −2 | 19 | 7,2 | 16,6 | 0 | 4,6 | muy_bajo | 1 |
| 2025-03-07 | 0 | 0 | 21,4 | −0,5 | 11 | 9,2 | 19,1 | 0 | 8,4 | bajo | 1 |
| 2025-03-08 | 1 | 1 | 20,1 | −0,5 | 13 | 8,2 | 15,8 | 0 | 9,1 | bajo | 1 |
| 2025-03-09 | 0 | 0 | 19 | 0 | 11 | 8,3 | 16,2 | 0 | 10,3 | bajo | 0 |
| 2025-03-10 | 0 | 0 | 18,7 | 4,1 | 17 | 11,1 | 28,8 | 0 | 12 | moderado | 0 |
| 2025-03-11 | 0 | 0 | 11,7 | 6,9 | 44 | 16,5 | 47,2 | 12,6 | 0,1 | muy_bajo | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
8. ožu 2025. · 1 MW · 1
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 12,6 mm 11. ožu.
44 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 43 ha 2019., 22 ha 2020., 15 ha 2021., 145 ha 2022., 30 ha 2023., 126 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 231 ha koji su već izgorjeli.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Bukurešt): geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 77 %
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Unutar opsega bilo je oko 0,19 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 4. ožu | 11,7 °C | 37 % | 19 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 1 |
| 5. ožu | 14,6 °C | 28 % | 14 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 2 |
| 6. ožu | 19,2 °C | 19 % | 17 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 5 |
| 7. ožu | 21,4 °C | 11 % | 19 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 8. ožu | 20,1 °C | 13 % | 16 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 9. ožu poslije | 19,0 °C | 11 % | 16 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 10. ožu poslije | 18,7 °C | 17 % | 29 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 11. ožu poslije | 11,7 °C | 44 % | 47 km/h | 12,6 mm | Vrlo niska 0 |
Počeo je s FWI-jem 0,7 i najnižom vlagom od 37 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 15.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 8,4 mm, 16. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,8 mm, 3. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 6,9 mm, 12. velj.
Bio je 2,2 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 5 dana (medijan: 2 dana).
Većih od njega bilo je samo 1 od 15 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 15 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,1 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 8. ožu, a 11. ožu palo je 12,6 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 12 od 15, s medijanom od 5,1 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
8. ožujka 2025. je zrak uz požar dosegnuo 26 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.