Preskoči na sadržaj
worldfires
KH · Kambodža · →

Požar Pech Chreada, ožujak 2026 Pech Chreada, Ou Reang

Ugašen · zadnja detekcija 11. tra 2026. 18:19 UTC

Požar je počeo 10. ožujka 2026. na području Pech Chreada, Kambodža, a sateliti su ga vidjeli kako gori 33 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.907 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 35. najveći u regiji Mondulkiri od 2016. (od 112 sa stranicom). 34. u državi Kambodža u 2026., od 120.

Usporedi s…
Opožarena površina
3.907ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
33dana
10. ožu 2026. – 11. tra 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
10. ožu
2026
Toplinska žarišta
151
u jednom žarištu: 66 MW
Opasnost na početku
10
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
54MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 10. ožu11. tra
11. tra 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. ožu 2026. · 48 MW · 4 14. ožu 2026. · 3 MW · 1 15. ožu 2026. · 71 MW · 5 16. ožu 2026. · 74 MW · 9 17. ožu 2026. · 49 MW · 5 18. ožu 2026. · 64 MW · 5 19. ožu 2026. · 12 MW · 3 21. ožu 2026. · 67 MW · 7 22. ožu 2026. · 97 MW · 8 23. ožu 2026. · 34 MW · 4 24. ožu 2026. · 65 MW · 6 25. ožu 2026. · 244 MW · 7 26. ožu 2026. · 14 MW · 3 27. ožu 2026. · 94 MW · 9 28. ožu 2026. · 90 MW · 17 29. ožu 2026. · 48 MW · 2 30. ožu 2026. · 48 MW · 3 1. tra 2026. · 16 MW · 4 2. tra 2026. · 21 MW · 5 3. tra 2026. · 34 MW · 7 4. tra 2026. · 23 MW · 7 6. tra 2026. · 123 MW · 13 7. tra 2026. · 7 MW · 1 8. tra 2026. · 26 MW · 5 9. tra 2026. · 25 MW · 6 10. tra 2026. · 41 MW · 3 11. tra 2026. · 9 MW · 2
13. ožu 17. ožu 22. ožu 25. ožu 26. ožu 30. ožu 4. tra 9. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
61km/h · najjači udar
29%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,2 mm 13. tra.

Ovo je područje već gorjelo

90 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 542 ha 2016., 194 ha 2019., 838 ha 2020., 2.442 ha 2021., 817 ha 2023., 2.590 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.502 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,1 % površine koju ima Zagreb (39 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Pech Chreada ovdje je počeo
    3.832 ha stigao 13. ožu
    1,0 %
  2. 96 ha stigao 4. tra
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
10. ožu 26,5 °C 53 % 61 km/h 0,0 mm Niska 10
11. ožu 26,9 °C 50 % 48 km/h 0,0 mm Niska 9
12. ožu 27,0 °C 49 % 45 km/h 0,0 mm Niska 9
13. ožu 25,6 °C 51 % 55 km/h 0,0 mm Umjerena 11
14. ožu 24,7 °C 61 % 51 km/h 0,2 mm Niska 10
15. ožu 25,8 °C 58 % 47 km/h 0,2 mm Niska 10
16. ožu 27,0 °C 48 % 41 km/h 0,0 mm Niska 10
17. ožu 28,2 °C 43 % 28 km/h 0,0 mm Niska 10
18. ožu 29,6 °C 39 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 11
19. ožu 29,0 °C 42 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 11
20. ožu 26,3 °C 63 % 26 km/h 0,6 mm Niska 8
21. ožu 29,7 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 14
22. ožu 30,0 °C 37 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 15
23. ožu 29,5 °C 40 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 15
24. ožu 30,0 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 16
25. ožu 30,3 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 18
26. ožu 30,7 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 19
27. ožu 31,2 °C 38 % 23 km/h 0,0 mm Umjerena 18
28. ožu 32,5 °C 36 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 18
29. ožu 31,5 °C 37 % 21 km/h 0,0 mm Umjerena 18
30. ožu 30,8 °C 40 % 23 km/h 0,0 mm Umjerena 19
31. ožu 30,2 °C 45 % 21 km/h 0,0 mm Umjerena 18
1. tra 31,5 °C 39 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 18
2. tra 31,5 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 22
3. tra 31,5 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 24
4. tra 30,6 °C 44 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 22
5. tra 31,7 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 23
6. tra 31,4 °C 40 % 32 km/h 0,4 mm Visoka 23
7. tra 32,1 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 28
8. tra 32,8 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
9. tra 30,3 °C 48 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 22
10. tra 31,0 °C 46 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 22
11. tra 30,3 °C 49 % 33 km/h 0,1 mm Visoka 22
12. tra poslije 31,8 °C 42 % 28 km/h 0,2 mm Visoka 23
13. tra poslije 30,1 °C 53 % 32 km/h 1,2 mm Umjerena 15

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 3. ožu 2026.
Poslije · 18. tra 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

21. ožujka 2026. je zrak uz požar dosegnuo 69 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 32: 2,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,569 µg/m³
Dana iznad smjernice23 dana
PM1072 µg/m³
Optička debljina0,74
8910111213141516171819202122232425262728293031123456789101112
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 151Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kambodža ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Pech Chreada?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. ožujka 2026. do 11. travnja 2026. (33 dana). Perimetar ga datira od 10. ožujka 2026. do 9. travnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.907 hektara (39,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Pech Chreada (3.832 ha, 1,0 %); Ou Reang (96 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,8 °C, najniža vlaga od 29 % i udari vjetra od 61 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 28, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kambodža (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 9. travnja 2026. → 11. travnja 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. ožujka 2026. do 9. travnja 2026.. 151 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.