Preskoči na sadržaj
worldfires
BF · Burkina Faso ·

Požar Pama, 5. studenoga 2023. Pama

Ugašen · zadnja detekcija 5. stu 2023. 13:14 UTC

Požar je počeo 5. studenoga 2023. na području Pama, Burkina Faso, a sateliti su ga vidjeli kako gori 1 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.075 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 366. najveći u regiji Goulmou od 2016. (od 410 sa stranicom). 232. u državi Burkina Faso u 2023., od 261.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.075ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
1dan
5. stu 2023. – 5. stu 2023.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
5. stu
2023
Toplinska žarišta
37
u jednom žarištu: 127 MW
Opasnost na početku
24
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
509MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. stu5. stu

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. stu 2023. · 509 MW · 37

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
23km/h · najjači udar
30%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 18 dana.

Ovo je područje već gorjelo

64 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 55 ha 2016., 114 ha 2017., 476 ha 2020., 114 ha 2021., 22 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 685 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,7 % površine koju ima Zagreb (11 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Pama ovdje je počeo
    1.080 ha stigao 5. stu
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
5. stu 37,1 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 24
6. stu poslije 38,6 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 28
7. stu poslije 38,0 °C 29 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 30
8. stu poslije 36,9 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 30
9. stu poslije 36,6 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
10. stu poslije 37,0 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. stu poslije 37,3 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 29
12. stu poslije 37,1 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 28
13. stu poslije 38,5 °C 21 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. stu poslije 38,4 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
15. stu poslije 39,3 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 23,7 i najnižom vlagom od 30 %; prije toga: 18 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 29.

FWI na početku 23,7
Najniža vlaga 30 %
Dani bez kiše 18
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Pama, listopad 2016
1.438 ha 3 dana FWI 25,4 Najniža vlaga 31 % udaljen 42 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

5 dana
medijan trajanja
1.403 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
4,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 2 od 29)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.075 ha prema medijanu od 1.403 ha) i trajao 1 dan (medijan: 5 dana).

Kod 27 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
23km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 5. stu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 2 od 29, s medijanom od 4,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. lis 2023.
Poslije · 12. stu 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. studenoga 2023. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 29: 1,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,535 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM1074 µg/m³
Optička debljina0,54
3. stu5. stu7. stu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 37Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Burkina Faso

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Pama?
GWIS (Copernicus) ga datira između 5. studenoga 2023. i 5. studenoga 2023.: 1 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.075 hektara (10,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Pama (1.080 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,1 °C, najniža vlaga od 30 % i udari vjetra od 23 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 24, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Burkina Faso (OCHA COD-AB). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 29. Medijan trajanja bio je 5 dana, a medijan površine 1.403 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 27 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 37 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz OCHA COD-AB (Institut Geographique Burkina (IGB)) (Creative Commons Attribution for Intergovernmental Organisations (CC BY-IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.