Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Palma, studeni 2022 Palma

Ugašen · zadnja detekcija 6. pro 2022. 10:48 UTC

Požar je počeo 7. studenoga 2022. na području Palma, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 30 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.836 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 19. najveći u regiji Cabo Delgado od 2016. (od 75 sa stranicom). 88. u državi Mozambik u 2022., od 206.

Opožarena površina
4.836ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
30dana
7. stu 2022. – 6. pro 2022.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
7. stu
2022
Toplinska žarišta
301
u jednom žarištu: 153 MW
Opasnost na početku
19
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
184MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. stu6. pro
6. pro 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

7. stu 2022. · 42 MW · 5 8. stu 2022. · 20 MW · 2 9. stu 2022. · 30 MW · 1 10. stu 2022. · 150 MW · 7 11. stu 2022. · 133 MW · 7 14. stu 2022. · 334 MW · 10 15. stu 2022. · 44 MW · 6 16. stu 2022. · 367 MW · 12 17. stu 2022. · 106 MW · 4 18. stu 2022. · 214 MW · 10 19. stu 2022. · 689 MW · 26 20. stu 2022. · 308 MW · 22 21. stu 2022. · 296 MW · 17 22. stu 2022. · 83 MW · 5 23. stu 2022. · 199 MW · 10 24. stu 2022. · 591 MW · 19 25. stu 2022. · 192 MW · 9 26. stu 2022. · 47 MW · 7 27. stu 2022. · 256 MW · 23 28. stu 2022. · 274 MW · 12 29. stu 2022. · 100 MW · 13 30. stu 2022. · 77 MW · 7 1. pro 2022. · 134 MW · 16 2. pro 2022. · 31 MW · 4 3. pro 2022. · 115 MW · 9 4. pro 2022. · 63 MW · 14 5. pro 2022. · 205 MW · 17 6. pro 2022. · 37 MW · 7
7. stu 19. stu 27. stu 3. pro

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
42km/h · najjači udar
44%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 19 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,3 mm 7. pro.

Ovo je područje već gorjelo

56 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 684 ha 2016., 3.132 ha 2020.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.720 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 7,5 % površine koju ima Zagreb (48 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Palma ovdje je počeo
    4.867 ha stigao 7. stu
    1,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina0,11 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,11 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. stu 30,5 °C 55 % 38 km/h 0,2 mm Umjerena 19
8. stu 30,6 °C 51 % 40 km/h 0,1 mm Visoka 22
9. stu 29,5 °C 61 % 38 km/h 1,7 mm Niska 10
10. stu 30,4 °C 60 % 40 km/h 1,3 mm Umjerena 12
11. stu 30,4 °C 53 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 17
12. stu 31,4 °C 45 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 22
13. stu 32,3 °C 44 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 24
14. stu 31,3 °C 49 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 26
15. stu 31,5 °C 54 % 36 km/h 1,1 mm Umjerena 16
16. stu 30,8 °C 54 % 36 km/h 2,3 mm Niska 10
17. stu 29,9 °C 56 % 34 km/h 1,4 mm Umjerena 12
18. stu 30,3 °C 54 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 18
19. stu 30,9 °C 55 % 37 km/h 0,5 mm Umjerena 19
20. stu 32,1 °C 48 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 24
21. stu 32,0 °C 51 % 34 km/h 0,2 mm Visoka 24
22. stu 31,2 °C 55 % 32 km/h 0,8 mm Umjerena 18
23. stu 30,8 °C 60 % 33 km/h 3,6 mm Niska 6
24. stu 31,2 °C 55 % 37 km/h 0,9 mm Umjerena 13
25. stu 30,9 °C 53 % 42 km/h 1,8 mm Umjerena 12
26. stu 30,2 °C 57 % 42 km/h 0,4 mm Umjerena 17
27. stu 30,4 °C 52 % 36 km/h 0,0 mm Umjerena 19
28. stu 31,4 °C 50 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 21
29. stu 32,1 °C 46 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 23
30. stu 32,0 °C 48 % 32 km/h 1,0 mm Umjerena 17
1. pro 32,5 °C 44 % 33 km/h 0,4 mm Visoka 22
2. pro 33,0 °C 44 % 35 km/h 0,1 mm Visoka 25
3. pro 32,6 °C 46 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 26
4. pro 32,5 °C 47 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. pro 33,1 °C 51 % 37 km/h 1,2 mm Umjerena 19
6. pro 32,4 °C 56 % 35 km/h 2,9 mm Niska 10
7. pro poslije 31,0 °C 62 % 34 km/h 1,3 mm Niska 10

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 19,2 i najnižom vlagom od 55 %; prije toga: 19 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 12.

FWI na početku 19,2
Najniža vlaga 55 %
Dani bez kiše 19
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mocimboa Da Praia, kolovoz 2021
3.882 ha 13 dana FWI 20,7 Najniža vlaga 54 % udaljen 81 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,2 mm, 31. kol.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 12. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,3 mmprva kiša
7. prodan nakon kraja
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 6. pro, a 7. pro palo je 1,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. lis 2022.
Poslije · 13. pro 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

21. studenoga 2022. je zrak uz požar dosegnuo 43 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,543 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1064 µg/m³
Optička debljina0,43
12. stu17. stu22. stu27. stu2. pro
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 301Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Palma?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 7. studenoga 2022. do 6. prosinca 2022. (30 dana). Perimetar ga datira od 14. studenoga 2022. do 1. prosinca 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.836 hektara (48,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Palma (4.867 ha, 1,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,1 °C, najniža vlaga od 44 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 26, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 1. prosinca 2022. → 6. prosinca 2022..
  2. Datum početka: 14. studenoga 2022. → 7. studenoga 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 14. studenoga 2022. do 1. prosinca 2022.. 301 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.