Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Paktha, ožujak 2026 Paktha

Ugašen · zadnja detekcija 17. tra 2026. 07:16 UTC

Požar je počeo 22. ožujka 2026. na području Paktha, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 27 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.346 hektara, raspoređen na jednu općinu.

104. u državi Laos u 2026., od 308.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (listopad 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
4.346ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
27dana
22. ožu 2026. – 17. tra 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
22. ožu
2026
Toplinska žarišta
115
u jednom žarištu: 167 MW
Opasnost na početku
8
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
115MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 22. ožu17. tra
17. tra 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

22. ožu 2026. · 15 MW · 2 23. ožu 2026. · 3 MW · 1 24. ožu 2026. · 76 MW · 2 26. ožu 2026. · 250 MW · 7 27. ožu 2026. · 21 MW · 2 29. ožu 2026. · 16 MW · 2 30. ožu 2026. · 305 MW · 4 31. ožu 2026. · 181 MW · 5 1. tra 2026. · 211 MW · 24 2. tra 2026. · 34 MW · 3 3. tra 2026. · 160 MW · 13 4. tra 2026. · 194 MW · 5 5. tra 2026. · 225 MW · 4 6. tra 2026. · 177 MW · 7 7. tra 2026. · 120 MW · 7 8. tra 2026. · 465 MW · 18 9. tra 2026. · 3 MW · 1 10. tra 2026. · 20 MW · 2 11. tra 2026. · 37 MW · 3 13. tra 2026. · 12 MW · 1 15. tra 2026. · 2 MW · 1 17. tra 2026. · 4 MW · 1
22. ožu 29. ožu 3. tra 8. tra 15. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
45km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,4 mm 25. tra.

Ovo je područje već gorjelo

46 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.162 ha 2016., 904 ha 2017., 203 ha 2018., 238 ha 2019., 823 ha 2020., 229 ha 2021., 25 ha 2022., 1.742 ha 2023., 1.167 ha 2024., 321 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.985 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,8 % površine koju ima Zagreb (43 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Paktha ovdje je počeo
    4.526 ha stigao 22. ožu
    5,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,1 ha
Stanovnici≈ 1.900

Unutar opsega bilo je oko 1,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.900 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
22. ožu 32,3 °C 42 % 41 km/h 1,7 mm Niska 8
23. ožu 33,2 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 17
24. ožu 33,5 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 19
25. ožu 33,6 °C 29 % 35 km/h 0,0 mm Umjerena 21
26. ožu 33,5 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 21
27. ožu 34,1 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 23
28. ožu 34,8 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 24
29. ožu 34,3 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 27
30. ožu 33,8 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
31. ožu 33,9 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 26
1. tra 33,5 °C 40 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 23
2. tra 34,4 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 25
3. tra 34,9 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 25
4. tra 34,4 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 26
5. tra 34,5 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 27
6. tra 35,0 °C 39 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 26
7. tra 34,8 °C 41 % 32 km/h 0,3 mm Visoka 26
8. tra 34,6 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 27
9. tra 33,9 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. tra 34,2 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. tra 34,2 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 30
12. tra 34,7 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 31
13. tra 35,3 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. tra 35,3 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 32
15. tra 36,3 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 33
16. tra 35,7 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 32
17. tra 34,9 °C 36 % 26 km/h 0,1 mm Visoka 30
18. tra poslije 33,7 °C 43 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 27
19. tra poslije 34,5 °C 39 % 32 km/h 0,4 mm Visoka 29
20. tra poslije 33,0 °C 46 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 26
21. tra poslije 35,3 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
22. tra poslije 36,4 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 27
23. tra poslije 32,9 °C 44 % 32 km/h 0,7 mm Visoka 23
24. tra poslije 34,2 °C 38 % 27 km/h 0,5 mm Visoka 25
25. tra poslije 29,9 °C 59 % 33 km/h 9,4 mm Vrlo niska 3

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 15. ožu 2026.
Poslije · 24. tra 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. travnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 237 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 174: 12 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5237 µg/m³
Dana iznad smjernice30 dana
PM10278 µg/m³
Optička debljina2,54
20. ožu26. ožu1. tra7. tra13. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 115Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Paktha?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 22. ožujka 2026. do 17. travnja 2026. (27 dana). Perimetar ga datira od 24. ožujka 2026. do 10. travnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.346 hektara (43,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Paktha (4.526 ha, 5,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,3 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 33, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: 4.504 → 4.346 ha.
  2. Posljednji dan s vatrom: 15. travnja 2026. → 17. travnja 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 24. ožujka 2026. do 10. travnja 2026.. 115 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.