Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Paktha, ožujak 2023 Paktha, Pakbeng

Ugašen · zadnja detekcija 11. tra 2023. 19:02 UTC

Požar je počeo 21. ožujka 2023. na području Paktha, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.011 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 13. najveći u regiji Bokeo od 2016. (od 60 sa stranicom). 48. u državi Laos u 2023., od 239.

Opožarena površina
6.011ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
21. ožu 2023. – 10. tra 2023.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
21. ožu
2023
Toplinska žarišta
93
u jednom žarištu: 188 MW
Opasnost na početku
15
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
149MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. ožu10. tra
11. tra 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. ožu 2023. · 3 MW · 2 22. ožu 2023. · 9 MW · 2 28. ožu 2023. · 18 MW · 5 29. ožu 2023. · 11 MW · 2 30. ožu 2023. · 209 MW · 7 31. ožu 2023. · 1.074 MW · 23 1. tra 2023. · 177 MW · 2 2. tra 2023. · 263 MW · 18 3. tra 2023. · 323 MW · 11 4. tra 2023. · 8 MW · 1 5. tra 2023. · 106 MW · 11 6. tra 2023. · 4 MW · 3 7. tra 2023. · 22 MW · 3 10. tra 2023. · 12 MW · 2 11. tra 2023. · 1 MW · 1
21. ožu 31. ožu 4. tra 7. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
42km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana.

Ovo je područje već gorjelo

77 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.415 ha 2016., 1.649 ha 2017., 957 ha 2018., 1.469 ha 2019., 2.374 ha 2020., 252 ha 2021., 304 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.640 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 9,3 % površine koju ima Zagreb (60 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Paktha ovdje je počeo
    6.025 ha stigao 21. ožu
    6,7 %
  2. 15 ha stigao 4. tra
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,1 ha
Stanovnici≈ 1.800

Unutar opsega bilo je oko 1,1 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.800 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. ožu 32,5 °C 39 % 35 km/h 0,4 mm Umjerena 15
22. ožu 33,7 °C 34 % 42 km/h 0,0 mm Umjerena 19
23. ožu 33,9 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Umjerena 20
24. ožu 33,5 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 20
25. ožu 33,4 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 20
26. ožu 33,7 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 22
27. ožu 33,1 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 22
28. ožu 34,9 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 25
29. ožu 34,0 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 24
30. ožu 33,3 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 24
31. ožu 33,6 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 24
1. tra 34,7 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 26
2. tra 35,2 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 28
3. tra 33,7 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 29
4. tra 34,0 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 29
5. tra 34,3 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 28
6. tra 34,3 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 27
7. tra 34,2 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 28
8. tra 34,7 °C 41 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
9. tra 35,8 °C 38 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. tra 36,6 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
11. tra poslije 36,7 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 30
12. tra poslije 36,7 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 30
13. tra poslije 37,0 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 31
14. tra poslije 37,9 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 31
15. tra poslije 36,9 °C 30 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. tra poslije 37,2 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 33
17. tra poslije 36,4 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
18. tra poslije 37,7 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 33
19. tra poslije 37,9 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
20. tra poslije 36,4 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 14,9 i najnižom vlagom od 39 %; prije toga: 2 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 58.

FWI na početku 14,9
Najniža vlaga 39 %
Dani bez kiše 2
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ngeun, travanj 2018
2.089 ha 6 dana FWI 14,6 Najniža vlaga 38 % udaljen 46 km, 2018.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,9 mm, 15. tra.

Kako su završili

5 dana
medijan trajanja
2.694 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
5,9 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 56 od 58)

Bio je 2,2 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 21 dan (medijan: 5 dana).

Većih od njega bilo je samo 3 od 58 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 58 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,9 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
42km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 10. tra, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 56 od 58, s medijanom od 5,9 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. ožu 2023.
Poslije · 17. tra 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

27. ožujka 2023. je zrak uz požar dosegnuo 484 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 243: 16 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5484 µg/m³
Dana iznad smjernice20 dana
PM10691 µg/m³
Optička debljina2,73
22. ožu26. ožu30. ožu3. tra7. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 93Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Paktha?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. ožujka 2023. do 10. travnja 2023. (21 dan). Perimetar ga datira od 24. ožujka 2023. do 7. travnja 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.011 hektara (60,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Paktha (6.025 ha, 6,7 %); Pakbeng (15 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,6 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 29, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 58. Medijan trajanja bio je 5 dana, a medijan površine 2.694 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 3 od 58 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 2 od 58 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,9 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 7. travnja 2023. → 10. travnja 2023..
  2. Datum početka: 24. ožujka 2023. → 21. ožujka 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 24. ožujka 2023. do 7. travnja 2023.. 93 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.