Preskoči na sadržaj
worldfires
LA · Laos · –

Požar Pakbeng, 25. ožujka 2024. Pakbeng, Hoon

Ugašen · zadnja detekcija 16. tra 2024. 05:34 UTC

Požar je počeo 25. ožujka 2024. na području Pakbeng, Laos, a sateliti su ga vidjeli kako gori 23 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.225 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 53. najveći u regiji Oudomxay od 2016. (od 243 sa stranicom). 12. u državi Laos u 2024., od 113.

Usporedi s…
Opožarena površina
5.225ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
23dana
25. ožu 2024. – 16. tra 2024.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
25. ožu
2024
Toplinska žarišta
201
u jednom žarištu: 128 MW
Opasnost na početku
23
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
260MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 25. ožu16. tra
16. tra 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

25. ožu 2024. · 5 MW · 4 28. ožu 2024. · 90 MW · 2 29. ožu 2024. · 3 MW · 1 30. ožu 2024. · 116 MW · 10 31. ožu 2024. · 15 MW · 2 1. tra 2024. · 164 MW · 9 2. tra 2024. · 265 MW · 12 3. tra 2024. · 23 MW · 5 4. tra 2024. · 714 MW · 45 5. tra 2024. · 891 MW · 26 6. tra 2024. · 419 MW · 18 7. tra 2024. · 1.343 MW · 36 8. tra 2024. · 119 MW · 3 9. tra 2024. · 57 MW · 6 13. tra 2024. · 34 MW · 7 14. tra 2024. · 134 MW · 13 16. tra 2024. · 23 MW · 2
25. ožu 31. ožu 4. tra 7. tra 16. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
48km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana.

Ovo je područje već gorjelo

99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.714 ha 2016., 1.457 ha 2017., 1.640 ha 2018., 3.048 ha 2019., 1.836 ha 2020., 1.000 ha 2021., 2.409 ha 2022., 3.946 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.173 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 8,1 % površine koju ima Zagreb (52 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Pakbeng ovdje je počeo
    4.802 ha stigao 25. ožu
    3,8 %
  2. 448 ha stigao 28. ožu
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,79 ha
Stanovnici≈ 2.000

Unutar opsega bilo je oko 0,79 ha izgrađene površine i živjelo je oko 2.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
25. ožu 37,0 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 23
26. ožu 36,9 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 24
27. ožu 36,3 °C 37 % 40 km/h 0,1 mm Visoka 24
28. ožu 35,4 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 24
29. ožu 35,1 °C 32 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 28
30. ožu 37,0 °C 27 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 29
31. ožu 37,5 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 29
1. tra 38,1 °C 24 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 32
2. tra 38,1 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 33
3. tra 38,6 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
4. tra 39,4 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
5. tra 39,0 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
6. tra 39,5 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. tra 39,3 °C 34 % 36 km/h 0,1 mm Visoka 34
8. tra 39,0 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 30
9. tra 39,1 °C 38 % 34 km/h 1,5 mm Umjerena 21
10. tra 33,2 °C 52 % 27 km/h 1,0 mm Umjerena 14
11. tra 37,9 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 24
12. tra 37,0 °C 42 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 24
13. tra 38,9 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 31
14. tra 38,2 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
15. tra 38,2 °C 35 % 34 km/h 1,1 mm Visoka 25
16. tra 36,7 °C 40 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 26
17. tra poslije 37,2 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 29
18. tra poslije 35,7 °C 40 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 28
19. tra poslije 37,1 °C 37 % 44 km/h 0,2 mm Visoka 31
20. tra poslije 36,4 °C 41 % 47 km/h 0,1 mm Visoka 32
21. tra poslije 37,7 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
22. tra poslije 39,6 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. tra poslije 39,2 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 34
24. tra poslije 38,1 °C 39 % 44 km/h 0,2 mm Visoka 36
25. tra poslije 36,9 °C 39 % 38 km/h 0,2 mm Visoka 33
26. tra poslije 36,6 °C 38 % 43 km/h 0,2 mm Visoka 36

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 18. ožu 2024.
Poslije · 23. tra 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

8. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 124 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 72: 4,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5124 µg/m³
Dana iznad smjernice26 dana
PM10182 µg/m³
Optička debljina2,46
23. ožu29. ožu4. tra10. tra16. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 201Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Laos

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Pakbeng?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 25. ožujka 2024. do 16. travnja 2024. (23 dana). Perimetar ga datira od 30. ožujka 2024. do 9. travnja 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.225 hektara (52,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Pakbeng (4.802 ha, 3,8 %); Hoon (448 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,5 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 34, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Laos (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 30. ožujka 2024. do 9. travnja 2024.. 201 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.