Požar Ossen, veljača 2019 Ossen, Lourdes, Omex
Požar je počeo 26. veljače 2019. na području općine Ossen, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 213 hektara, raspoređen na 5 općina.
Ovaj zapis najvjerojatnije se odnosi na pastirsko paljenje (écobuage) u Pirenejima, a ne na šumski požar. Zimi se pale pašnjaci i šikare kako bi se obnovila ispaša, a ovaj požar nije u službenoj bazi šumskih požara Francuske (BDIFF). Zato nije uvršten u ljestvice požara.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (14,7 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 213ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 26. velj 2019. – 27. velj 2019.
- Pogođene općine
- 5
- komuna
- Počeo
- 26. velj
- 2019
- Toplinska žarišta
- 19
- u jednom žarištu: 15 MW
- Opasnost na početku
- 5
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 72MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,2 mm 4. ožu.
Ovo je područje već gorjelo
48 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 102 ha 2017..
Što se dogodilo svakoj općini
-
Ossen ovdje je počeo58 ha stigao 26. velj8,5 %
-
54 ha stigao 26. velj1,5 %
-
Omex 217 stan. · 1,0 km od središta50 ha9,1 %
-
Ségus 268 stan. · 1,1 km od središta50 ha stigao 26. velj4,5 %
-
Aspin-en-Lavedan 294 stan. · 1,1 km od središta1 ha0,5 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja87 %
- Listopadne šume13 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 24 %
- LIC Granquet-Pibeste et Soum d'Ech FR7300920
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26. velj | 20,1 °C | 40 % | 22 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 5 |
| 27. velj | 21,5 °C | 31 % | 20 km/h | 0,0 mm | Niska 6 |
| 28. velj poslije | 13,4 °C | 55 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 5 |
| 1. ožu poslije | 12,9 °C | 64 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 2. ožu poslije | 13,2 °C | 63 % | 43 km/h | 0,1 mm | Vrlo niska 4 |
| 3. ožu poslije | 19,8 °C | 39 % | 51 km/h | 0,0 mm | Niska 6 |
| 4. ožu poslije | 11,4 °C | 57 % | 58 km/h | 4,2 mm | Vrlo niska 0 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 19Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 450 haAste-Béonsiječanj 2019 · 4 dana · 27 km daleko
- 415 haAste-Béonveljača 2026 · 4 dana · 27 km daleko
- 387 haLouvie-Soubironveljača 2026 · 4 dana · 27 km daleko
- 701 haEscotveljača 2026 · 4 dana · 40 km daleko
- 629 haEscotveljača 2025 · 3 dana · 40 km daleko
- 566 haEscotveljača 2021 · 3 dana · 40 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Ossen?
- Copernicus ga datira između 26. veljače 2019. i 27. veljače 2019.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 213 hektara (2,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 5 općina: Ossen (58 ha, 8,5 %); Lourdes (54 ha, 1,5 %); Omex (50 ha, 9,1 %); Ségus (50 ha, 4,5 %); Aspin-en-Lavedan (1 ha, 0,5 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 1,0 km od središta područja Omex, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 21,5 °C, najniža vlaga od 31 % i udari vjetra od 22 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 6, razred Niska.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 19 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
- Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.