Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Orés, srpanj 2026 Uncastillo, Luesia, Asín

Ugašen · zadnja detekcija 18. srp 2026. 13:46 UTC

Požar je počeo 15. srpnja 2026. na području općine Biota, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 15.045 hektara, raspoređen na 6 općina.

To je najveći požar u regiji Zaragoza od 2016. (od 18 sa stranicom). 5. u državi Španjolska u 2026., od 196.

Opožarena površina
15.045ha
opseg Copernicus
Trajanje
≈ 4dana
15. srp 2026. – 18. srp 2026.
Pogođene općine
6
općina
Počeo
15. srp
2026
Toplinska žarišta
389
u jednom žarištu: 256 MW
Opasnost na početku
57
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,4GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 15. srp18. srp
18. srp 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. srp 2026. · 860 MW · 15 16. srp 2026. · 1.197 MW · 73 17. srp 2026. · 3.325 MW · 220 18. srp 2026. · 409 MW · 81
15. srp 16. srp 17. srp 18. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Film požarne fronte Kako je napredovao od preleta do preleta satelita (preleta: 10) i uz kakav vjetar. Pogledaj film

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
38km/h · najjači udar
9%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 16 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,7 mm 25. srp.

Ovo je područje već gorjelo

0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 65 ha 2024..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 23 % površine koju ima Zagreb (150 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Uncastillo 29 stan. · 4,2 km od središta
    6.336 ha stigao 16. srp
    27 %
  2. Luesia 332 stan. · 0,6 km od središta
    3.778 ha stigao 16. srp
    30 %
  3. Asín 88 stan. · vatra je stigla do središta
    1.678 ha stigao 15. srp
    90 %
  4. Biota 832 stan. · 3,5 km od središta ovdje je počeo
    1.554 ha stigao 16. srp
    12 %
  5. Orés 72 stan. · vatra je stigla do središta
    1.505 ha stigao 15. srp
    27 %
  6. Ejea de los Caballeros 17.129 stan. · 12,8 km od središta
    204 ha stigao 16. srp
    0,3 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Makija39 %
  • Poljoprivredna područja33 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija9,7 %
  • Mješovite šume7,7 %
  • Ostala prirodna područja5,9 %
  • Listopadne šume2,8 %
  • Crnogorične šume1,8 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 1 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina4,2 ha
Stanovnici≈ 200

Unutar opsega bilo je oko 4,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 200 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Provjereno s medijima

Provjereno 29. rujna 2026.

Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:

Poznat i kao
Incendio de Orés · Incendio de las Cinco Villas · Incendio de Cinco Villas (Zaragoza)
Navedena službena površina: 14.400 ha (satelit je izmjerio 15.045 ha)
Proglašen pod kontrolom (još nije ugašen): 21. srpnja 2026.

Izvori

Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 25 % površine (Španjolska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
15. srp 37,5 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
16. srp 36,7 °C 17 % 38 km/h 1,3 mm Vrlo visoka 47
17. srp 33,2 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
18. srp 34,7 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
19. srp poslije 36,3 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
20. srp poslije 37,7 °C 15 % 41 km/h 0,7 mm Ekstremna 52
21. srp poslije 36,0 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
22. srp poslije 38,2 °C 16 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
23. srp poslije 38,5 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
24. srp poslije 39,1 °C 8 % 51 km/h 0,5 mm Ekstremna 64
25. srp poslije 28,0 °C 30 % 60 km/h 1,7 mm Visoka 37

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 56,9 i najnižom vlagom od 9 %; prije toga: 16 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 22.

FWI na početku 56,9
Najniža vlaga 9 %
Dani bez kiše 16
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ateca, srpanj 2022
14.159 ha 8 dana FWI 51,8 Najniža vlaga 9 % udaljen 122 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,8 mm, 3. kol.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
1.174 ha
medijan površine
50 %
prešli 1.000 ha
2,3 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 22)

Bio je 12,8 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 4 dana (medijan: 2 dana).

Nijedan od 22 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 6 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,7 mmprva kiša
25. srp7 dana nakon kraja
38km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 18. srp, a 25. srp palo je 1,7 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 22, s medijanom od 2,3 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 8. srp 2026.
Poslije · 25. srp 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. srpnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 83 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 26: 1,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,583 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM10118 µg/m³
Optička debljina0,48
13. srp15. srp17. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 389Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Orés?
Službeni opseg navodi samo datum početka (15. srpnja 2026.). Kraj je određen prema toplinskim žarištima unutar opsega: gorio je do 18. srpnja 2026. (4 dana od 15. srpnja 2026.), posljednjeg dana sa žarištima prije više od 10 uzastopnih dana bez ijednog, pa je približan.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 15.045 hektara (150,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 6 općina: Uncastillo (6.336 ha, 27 %); Luesia (3.778 ha, 30 %); Asín (1.678 ha, 90 %); Biota (1.554 ha, 12 %); Orés (1.505 ha, 27 %); Ejea de los Caballeros (204 ha, 0,3 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je dosegla središte područja Asín: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,5 °C, najniža vlaga od 9 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 57, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 22. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 1.174 ha; 50 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 22 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 6 od 22 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Službeni opseg nema datum završetka: kraj je posljednji dan sa žarištima VIIRS unutar opsega prije stanke dulje od 10 dana (najviše 150 dana), pa je približan. 389 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.