Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Nyimba, 15. listopada 2026. Nyimba, Luano

Ugašen · zadnja detekcija 26. lis 2026. 23:44 UTC

Sateliti su prvi put otkrili vatru 15. listopada 2026. na području Nyimba, Zambija. Bio je aktivan 11 dana, s 317 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 3.794 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 2 općine.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

GWIS (Copernicus) još nije objavio perimetar ovog požara. Rekonstruira ga iz toplinskih žarišta, što može potrajati nekoliko dana, a ne stigne uvijek. Zasad je površina ona koju rekonstruiraju toplinska žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Ako perimetar stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.

Površina s vatrom
≈ 3.794ha
rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
Trajanje
11dana
15. lis 2026. – 25. lis 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
15. lis
2026
Toplinska žarišta
317
u jednom žarištu: 82 MW
Opasnost na početku
54
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
95MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 15. lis25. lis
26. lis 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

17. lis 2026. · 3 MW · 2 18. lis 2026. · 183 MW · 23 19. lis 2026. · 170 MW · 34 20. lis 2026. · 119 MW · 28 21. lis 2026. · 73 MW · 29 22. lis 2026. · 152 MW · 28 23. lis 2026. · 81 MW · 17 24. lis 2026. · 2 MW · 1 25. lis 2026. · 120 MW · 21 26. lis 2026. · 49 MW · 5
18. lis 21. lis 23. lis 25. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

43°najviša
48km/h · najjači udar
10%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Nyimba ovdje je počeo
    3.766 ha stigao 15. lis
    0,4 %
  2. 42 ha stigao 15. lis
    0,0 %

Površina s vatrom unutar svake općine, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok ne stigne službeni opseg. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
15. lis 38,0 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
16. lis 36,9 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
17. lis 36,7 °C 20 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
18. lis 37,9 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
19. lis 39,3 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
20. lis 41,0 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
21. lis 41,5 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
22. lis 41,7 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 65
23. lis 42,7 °C 15 % 48 km/h 0,2 mm Ekstremna 61
24. lis 39,7 °C 16 % 43 km/h 0,0 mm Ekstremna 69
25. lis 38,1 °C 20 % 36 km/h 0,2 mm Ekstremna 51
26. lis poslije 37,8 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
27. lis poslije 39,9 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
28. lis poslije 41,1 °C 15 % 34 km/h 0,1 mm Ekstremna 57
29. lis poslije 38,3 °C 26 % 30 km/h 0,3 mm Vrlo visoka 46
30. lis poslije 36,8 °C 25 % 35 km/h 0,1 mm Vrlo visoka 40
31. lis poslije 35,7 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
1. stu poslije 38,5 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
2. stu poslije 39,1 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
3. stu poslije 39,1 °C 16 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
4. stu poslije 38,7 °C 18 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 57

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 8. lis 2026.
Poslije · 1. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

17. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 42 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 30: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,542 µg/m³
Dana iznad smjernice10 dana
PM1045 µg/m³
Optička debljina0,79
12. lis15. lis18. lis21. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 317Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Nyimba?
Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 15. listopada 2026. do 25. listopada 2026. (11 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetra još nema. Toplinska žarišta rekonstruiraju oko 3.794 hektara s vatrom (37,9 km²), što je okvirna brojka; GWIS će dati svoju kad objavi perimetar, što može potrajati nekoliko dana.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Nyimba (3.766 ha, 0,4 %); Luano (42 ha, 0,0 %).
Je li požar Nyimba još aktivan?
Nema detekcija vatre od 26. lis 2026. 23:44 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 42,7 °C, najniža vlaga od 10 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 69, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 24. listopada 2026. → 25. listopada 2026..
  2. Datum početka: 14. listopada 2026. → 15. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opsega još nema: površina (≈ 3.794 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
  • Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 317 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.