Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Nsama, kolovoz 2018 Nsama, Mporokoso

Ugašen · zadnja detekcija 29. kol 2018. 11:39 UTC

Požar je počeo 1. kolovoza 2018. na području Nsama, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 28 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.931 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 117. najveći u regiji Northern od 2016. (od 628 sa stranicom). 38. u državi Zambija u 2018., od 204.

Usporedi s…
Opožarena površina
7.931ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
28dana
1. kol 2018. – 28. kol 2018.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
1. kol
2018
Toplinska žarišta
379
u jednom žarištu: 130 MW
Opasnost na početku
36
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
198MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. kol28. kol
29. kol 2018.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. kol 2018. · 6 MW · 2 3. kol 2018. · 28 MW · 5 4. kol 2018. · 5 MW · 2 5. kol 2018. · 20 MW · 4 6. kol 2018. · 26 MW · 4 7. kol 2018. · 235 MW · 7 8. kol 2018. · 55 MW · 5 9. kol 2018. · 27 MW · 1 10. kol 2018. · 225 MW · 30 11. kol 2018. · 590 MW · 42 12. kol 2018. · 199 MW · 34 13. kol 2018. · 83 MW · 17 14. kol 2018. · 429 MW · 20 15. kol 2018. · 468 MW · 20 16. kol 2018. · 754 MW · 43 17. kol 2018. · 323 MW · 22 18. kol 2018. · 1.010 MW · 36 19. kol 2018. · 109 MW · 12 20. kol 2018. · 5 MW · 1 21. kol 2018. · 72 MW · 7 22. kol 2018. · 26 MW · 4 23. kol 2018. · 4 MW · 1 24. kol 2018. · 12 MW · 2 25. kol 2018. · 110 MW · 6 26. kol 2018. · 234 MW · 19 27. kol 2018. · 289 MW · 18 28. kol 2018. · 196 MW · 14 29. kol 2018. · 1 MW · 1
2. kol 8. kol 18. kol 26. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
44km/h · najjači udar
10%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

80 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.787 ha 2016., 5.791 ha 2017.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 6.371 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 12 % površine koju ima Zagreb (79 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Nsama ovdje je počeo
    5.292 ha stigao 2. kol
    0,7 %
  2. 2.694 ha stigao 3. kol
    0,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina2,3 ha
Stanovnici≈ 250

Unutar opsega bilo je oko 2,3 ha izgrađene površine i živjelo je oko 250 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. kol 28,2 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
2. kol 28,8 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
3. kol 29,6 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
4. kol 29,3 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
5. kol 28,7 °C 19 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
6. kol 29,6 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
7. kol 30,0 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
8. kol 30,6 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
9. kol 30,9 °C 10 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
10. kol 29,3 °C 17 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
11. kol 29,3 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
12. kol 28,0 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
13. kol 27,5 °C 23 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
14. kol 27,2 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
15. kol 27,8 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
16. kol 27,6 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
17. kol 28,3 °C 23 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. kol 29,4 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
19. kol 28,3 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
20. kol 28,4 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
21. kol 27,8 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
22. kol 29,2 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
23. kol 29,9 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
24. kol 26,7 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 31
25. kol 28,1 °C 24 % 41 km/h 0,1 mm Visoka 37
26. kol 28,8 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
27. kol 29,8 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
28. kol 29,6 °C 19 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
29. kol poslije 27,4 °C 23 % 54 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
30. kol poslije 27,4 °C 23 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
31. kol poslije 27,9 °C 22 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
1. ruj poslije 28,4 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
2. ruj poslije 28,8 °C 21 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
3. ruj poslije 30,5 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
4. ruj poslije 29,9 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
5. ruj poslije 29,5 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
6. ruj poslije 28,5 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
7. ruj poslije 29,3 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. srp 2018.
Poslije · 4. ruj 2018.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 379Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Nsama?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. kolovoza 2018. do 28. kolovoza 2018. (28 dana). Perimetar ga datira od 4. kolovoza 2018. do 21. kolovoza 2018..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.931 hektara (79,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Nsama (5.292 ha, 0,7 %); Mporokoso (2.694 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,9 °C, najniža vlaga od 10 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 21. kolovoza 2018. → 28. kolovoza 2018..
  2. Datum početka: 4. kolovoza 2018. → 1. kolovoza 2018..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 4. kolovoza 2018. do 21. kolovoza 2018.. 379 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.