Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Nisa, srpanj 2025 Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simão, Santana

Ugašen · zadnja detekcija 30. srp 2025. 02:33 UTC

Požar je počeo 29. srpnja 2025. na području općine Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simão, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.037 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema ICNF, otkriven je 29. srpnja 2025. u 12:32, a ugašenim je proglašen 31. srpnja 2025..

27. u državi Portugal u 2025., od 85.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.037ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
29. srp 2025. – 30. srp 2025.
Pogođene općine
2
freguesija
Počeo
29. srp
2025
Toplinska žarišta
100
u jednom žarištu: 195 MW
Opasnost na početku
66
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
3,0GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 29. srp30. srp
30. srp 2025.

Kako se razvijao, iz dana u dan

29. srp 2025. · 6.017 MW · 94 30. srp 2025. · 9 MW · 6
29. srp 30. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
50km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 35 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,6 % površine koju ima Zagreb (10 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simão 2.997 stan. · 0,8 km od središta ovdje je počeo
    1.038 ha stigao 29. srp
    6,8 %
  2. Santana 277 stan. · 4,5 km od središta
    0 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume30 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija28 %
  • Makija24 %
  • Poljoprivredna područja18 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 43 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 29. srpnja 2025. i opožario 1.013 ha (satelit je izmjerio 1.037 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
29. srp 36,2 °C 14 % 50 km/h 0,0 mm Ekstremna 66
30. srp 37,1 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
31. srp poslije 38,0 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
1. kol poslije 36,8 °C 20 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
2. kol poslije 37,1 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
3. kol poslije 40,7 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
4. kol poslije 37,9 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
5. kol poslije 38,6 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
6. kol poslije 36,9 °C 21 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
7. kol poslije 35,3 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
8. kol poslije 35,9 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
9. kol poslije 38,6 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 51

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. srp 2025.
Poslije · 6. kol 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. kolovoza 2025. je zrak uz požar dosegnuo 28 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 18: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,528 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1035 µg/m³
Optička debljina0,53
272829303112
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 100Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Nisa?
Copernicus ga datira između 29. srpnja 2025. i 30. srpnja 2025.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 29. srpnja 2025. u 12:32, a ugašenim je proglašen 31. srpnja 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.037 hektara (10,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simão (1.038 ha, 6,8 %); Santana (0 ha, 0,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Espírito Santo, Nossa Senhora da Graça e São Simão i zaustavila se 0,8 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,1 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 50 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 66, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 100 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 1.013 ha službeno prema 1.037 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.