Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio NIFC WFIGS.
- Izvor
- NIFC WFIGS
- Datum
- 17. ožu 2026. – 17. ožu 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 17. ožujka 2026. na području El Paso, Sjedinjene Američke Države, a sateliti su ga vidjeli kako gori 1 dan. Agencije Sjedinjenih Država (MTBS / NIFC) kartirale su službeni opožareni perimetar od 648 hektara, raspoređen na jedan okrug.
To je 125. najveći u regiji Colorado od 2016. (od 167 sa stranicom). 327. u državi Sjedinjene Američke Države u 2026., od 419.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (14,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Perimetar koji je objavio NIFC WFIGS.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 17. ožu 2026. do 17. ožu 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 15 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 17. ožujka 2026.; žarišta tog dana: 5.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 1.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 23,4 °C i najniža vlažnost 11 % 17. ožujka 2026.; udari vjetra 26 km/h 17. ožujka 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | 5 | 39 | 23,4 | −0,5 | 11 | 13,6 | 25,9 | 0 | 19,7 | moderado | 1 |
| 2026-03-18 | 0 | 0 | 27,4 | 4,3 | 3 | 15,3 | 25,6 | 0 | 29,8 | alto | 0 |
| 2026-03-19 | 0 | 0 | 29 | 4,9 | 3 | 15,2 | 29,2 | 0 | 32,8 | alto | 0 |
| 2026-03-20 | 0 | 0 | 29 | 8 | 3 | 15,5 | 29,5 | 0 | 34,5 | alto | 0 |
| 2026-03-21 | 0 | 0 | 30,6 | 7,4 | 3 | 16,9 | 38,9 | 0 | 37,7 | alto | 0 |
| 2026-03-22 | 0 | 0 | 16,6 | 7,6 | 18 | 18,2 | 33,5 | 0 | 31 | alto | 0 |
| 2026-03-23 | 0 | 0 | 16,8 | 2,6 | 26 | 15,1 | 32,8 | 0 | 23,8 | alto | 0 |
| 2026-03-24 | 0 | 0 | 27,4 | 5,2 | 12 | 11,7 | 28,4 | 0 | 26,6 | alto | 0 |
| 2026-03-25 | 0 | 0 | 30 | 10,9 | 8 | 19 | 24,8 | 0 | 37,7 | alto | 0 |
| 2026-03-26 | 0 | 0 | 29,7 | 9,7 | 7 | 29,5 | 44,3 | 0 | 50,9 | extremo | 0 |
| 2026-03-27 | 0 | 0 | 9,1 | 0,8 | 42 | 15,5 | 34,9 | 0 | 22 | alto | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: NIFC WFIGS, NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
17. ožu 2026. · 39 MW · 5
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan.
81 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 526 ha 2016., 184 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 526 ha koji su već izgorjeli.
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Opožarena površina u svakom okrugu, presijecanjem službenog perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Počeo uz Vrlo suh zrak: 40 % površine (Sjedinjene Američke Države)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17. ožu | 23,4 °C | 11 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umjerena 20 |
| 18. ožu poslije | 27,4 °C | 3 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 19. ožu poslije | 29,0 °C | 3 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 20. ožu poslije | 29,0 °C | 3 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 21. ožu poslije | 30,6 °C | 3 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 22. ožu poslije | 16,6 °C | 18 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 23. ožu poslije | 16,8 °C | 26 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 24. ožu poslije | 27,4 °C | 12 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 25. ožu poslije | 30,0 °C | 8 % | 25 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 26. ožu poslije | 29,7 °C | 7 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 27. ožu poslije | 9,1 °C | 42 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
Počeo je s FWI-jem 19,7 i najnižom vlagom od 11 %; prije toga: 1 dan bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 26.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,9 mm, 3. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,0 mm, 18. svi.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,1 mm, 7. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,1 mm, 7. ožu.
Ostao je ispod svojih blizanaca: 648 ha prema medijanu od 1.195 ha. Trajao je 1 dan (medijan: 5 dana).
Kod 3 od 26 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,3 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 17. ožu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 23 od 26, s medijanom od 2,3 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
17. ožujka 2026. je zrak uz požar dosegnuo 13 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 911 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Perimetar je službeni i u javnom vlasništvu. Za zaključene godine potječe iz MTBS-a (Monitoring Trends in Burn Severity), programa Geološkog zavoda SAD-a (USGS) i Šumarske službe (USDA Forest Service) koji ga kartira na snimkama Landsat i Sentinel-2. Za tekuću i prethodnu godinu potječe iz WFIGS-a pri National Interagency Fire Center (NIFC): to su perimetri incidenata koje ucrtavaju vatrogasne ekipe, zračne snage i snimke. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Granice okruga potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po okrugu WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službenog podatka.