Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Ngong, 7. siječnja 2025. Ngong

Ugašen · zadnja detekcija 26. sij 2025. 13:13 UTC

Požar je počeo 7. siječnja 2025. na području Ngong, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.832 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 305. najveći u regiji North od 2016. (od 1268 sa stranicom). 56. u državi Kamerun u 2025., od 158.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (18,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
1.832ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
7. sij 2025. – 26. sij 2025.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
7. sij
2025
Toplinska žarišta
65
u jednom žarištu: 19 MW
Opasnost na početku
49
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
33MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. sij26. sij
26. sij 2025.

Kako se razvijao, iz dana u dan

11. sij 2025. · 10 MW · 3 12. sij 2025. · 4 MW · 1 13. sij 2025. · 3 MW · 1 14. sij 2025. · 71 MW · 4 16. sij 2025. · 124 MW · 23 17. sij 2025. · 66 MW · 10 18. sij 2025. · 10 MW · 3 19. sij 2025. · 1 MW · 1 22. sij 2025. · 3 MW · 1 24. sij 2025. · 39 MW · 6 25. sij 2025. · 34 MW · 5 26. sij 2025. · 34 MW · 7
11. sij 16. sij 24. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
34km/h · najjači udar
11%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

5 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 93 ha 2017..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,8 % površine koju ima Zagreb (18 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ngong ovdje je počeo
    1.844 ha stigao 11. sij
    0,7 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 32 % površine (Kamerun) 60 dana bez kiše: 51 % površine (Kamerun)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. sij 33,2 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
8. sij 32,9 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
9. sij 31,1 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
10. sij 31,3 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
11. sij 30,6 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
12. sij 30,5 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
13. sij 32,4 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
14. sij 33,6 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
15. sij 34,6 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
16. sij 34,8 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
17. sij 37,7 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
18. sij 37,2 °C 12 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
19. sij 37,0 °C 18 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
20. sij 36,3 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
21. sij 36,5 °C 22 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
22. sij 36,2 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
23. sij 35,9 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
24. sij 35,1 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
25. sij 35,0 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
26. sij 34,4 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
27. sij poslije 34,6 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
28. sij poslije 33,7 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
29. sij poslije 33,7 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
30. sij poslije 33,8 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
31. sij poslije 33,6 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
1. velj poslije 34,0 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
2. velj poslije 35,9 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
3. velj poslije 36,9 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
4. velj poslije 36,6 °C 9 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
5. velj poslije 35,9 °C 11 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 48,8 i najnižom vlagom od 14 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 108.

FWI na početku 48,8
Najniža vlaga 14 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Touroua, siječanj 2021
1.125 ha 16 dana FWI 48,8 Najniža vlaga 14 % udaljen 17 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

6 dana
medijan trajanja
1.302 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 108)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.832 ha prema medijanu od 1.302 ha) i trajao 20 dana (medijan: 6 dana).

Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
34km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 26. sij, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 108 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. pro 2024.
Poslije · 2. velj 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

9. siječnja 2025. je zrak uz požar dosegnuo 55 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 46: 3,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,555 µg/m³
Dana iznad smjernice14 dana
PM10241 µg/m³
Optička debljina0,49
9. sij12. sij15. sij18. sij21. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 65Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ngong?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 7. siječnja 2025. do 26. siječnja 2025. (20 dana). Perimetar ga datira od 11. siječnja 2025. do 19. siječnja 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.832 hektara (18,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Ngong (1.844 ha, 0,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,7 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 34 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 51, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 108. Medijan trajanja bio je 6 dana, a medijan površine 1.302 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 19. siječnja 2025. → 26. siječnja 2025..
  2. Datum početka: 11. siječnja 2025. → 7. siječnja 2025..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. siječnja 2025. do 19. siječnja 2025.. 65 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.