Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Ngabwe, 18. srpnja 2026. Ngabwe, Mpongwe

Ugašen · zadnja detekcija 7. kol 2026. 12:14 UTC

Požar je počeo 18. srpnja 2026. na području Ngabwe, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 26 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.152 hektara, raspoređen na 2 općine.

564. u državi Zambija u 2026., od 621.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (19,6 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
3.152ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
26dana
18. srp 2026. – 12. kol 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
18. srp
2026
Toplinska žarišta
77
u jednom žarištu: 20 MW
Opasnost na početku
32
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
35MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 18. srp12. kol
7. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

18. srp 2026. · 49 MW · 8 19. srp 2026. · 55 MW · 6 20. srp 2026. · 14 MW · 4 21. srp 2026. · 162 MW · 16 22. srp 2026. · 26 MW · 4 23. srp 2026. · 14 MW · 2 24. srp 2026. · 3 MW · 1 26. srp 2026. · 8 MW · 2 27. srp 2026. · 64 MW · 5 28. srp 2026. · 14 MW · 4 29. srp 2026. · 69 MW · 11 30. srp 2026. · 6 MW · 1 1. kol 2026. · 47 MW · 8 2. kol 2026. · 6 MW · 2 3. kol 2026. · 7 MW · 1 4. kol 2026. · 38 MW · 2 7. kol 2026. · 14 MW · 3
18. srp 21. srp 27. srp 1. kol 7. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
46km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

42 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 85 ha 2017., 1.050 ha 2018., 736 ha 2019., 930 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.325 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,9 % površine koju ima Zagreb (32 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ngabwe ovdje je počeo
    1.852 ha stigao 18. srp
    0,3 %
  2. 1.319 ha stigao 18. srp
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,2 ha
Stanovnici≈ 100

Unutar opsega bilo je oko 1,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 100 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
18. srp 25,9 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 32
19. srp 26,5 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
20. srp 27,1 °C 18 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 34
21. srp 28,3 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. srp 28,2 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
23. srp 27,7 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 33
24. srp 27,1 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 34
25. srp 25,0 °C 35 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 35
26. srp 23,6 °C 39 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 31
27. srp 25,2 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 29
28. srp 26,8 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 34
29. srp 27,8 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
30. srp 27,6 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 34
31. srp 26,5 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 34
1. kol 25,2 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 37
2. kol 24,5 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
3. kol 25,8 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 35
4. kol 26,8 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
5. kol 26,7 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 35
6. kol 27,1 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 36
7. kol 28,0 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 37
8. kol 27,2 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
9. kol 28,7 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
10. kol 29,5 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 36
11. kol 28,9 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 37
12. kol 28,1 °C 35 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 38
13. kol poslije 24,0 °C 44 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. kol poslije 20,6 °C 51 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 27
15. kol poslije 25,1 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. kol poslije 24,9 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 33
17. kol poslije 26,4 °C 19 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
18. kol poslije 27,6 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
19. kol poslije 27,4 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
20. kol poslije 27,4 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
21. kol poslije 28,0 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
22. kol poslije 29,4 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 11. srp 2026.
Poslije · 19. kol 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

7. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 43 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 32: 2,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,543 µg/m³
Dana iznad smjernice11 dana
PM1047 µg/m³
Optička debljina0,58
23. srp27. srp31. srp4. kol8. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 77Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ngabwe?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 18. srpnja 2026. do 12. kolovoza 2026. (26 dana). Perimetar ga datira od 25. srpnja 2026. do 5. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.152 hektara (31,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Ngabwe (1.852 ha, 0,3 %); Mpongwe (1.319 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,5 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 5. kolovoza 2026. → 12. kolovoza 2026..
  2. Datum početka: 25. srpnja 2026. → 18. srpnja 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 25. srpnja 2026. do 5. kolovoza 2026.. 77 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.