Preskoči na sadržaj
worldfires
DZ · Alžir · –

Požar Nechmaya, 7. kolovoza 2019. نشامية · Heliopolis, Nechmaya, Guelaat Bou Sbaa

Ugašen · zadnja detekcija 8. kol 2019. 01:22 UTC

Požar je počeo 7. kolovoza 2019. na području općine Nechmaya, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 544 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 17. najveći u regiji Annaba od 2016. (od 50 sa stranicom). 21. u državi Alžir u 2019., od 78.

Usporedi s…
Opožarena površina
544ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
7. kol 2019. – 8. kol 2019.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
7. kol
2019
Toplinska žarišta
13
u jednom žarištu: 63 MW
Opasnost na početku
58
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
118MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. kol8. kol
8. kol 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

7. kol 2019. · 210 MW · 7 8. kol 2019. · 25 MW · 6
7. kol 8. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

44°najviša
44km/h · najjači udar
13%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 29 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 13. kol.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 0,8 % površine koju ima Zagreb (5,4 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Heliopolis هيليوبوليس 26.328 stan. · 4,1 km od središta
    404 ha stigao 8. kol
    5,2 %
  2. Nechmaya نشامية 9.964 stan. · 8,1 km od središta ovdje je počeo
    106 ha stigao 7. kol
    0,8 %
  3. Guelaat Bou Sbaa قلعة بوصبع 5.635 stan. · 3,0 km od središta
    36 ha stigao 8. kol
    1,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja51 %
  • Mješovite šume46 %
  • Poljoprivredna područja2,4 %
  • Listopadne šume0,7 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina1,3 ha
Stanovnici≈ 150

Unutar opsega bilo je oko 1,3 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. kol 43,9 °C 13 % 44 km/h 1,3 mm Ekstremna 58
8. kol 38,5 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
9. kol poslije 38,8 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
10. kol poslije 39,1 °C 16 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
11. kol poslije 42,4 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
12. kol poslije 38,7 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
13. kol poslije 33,6 °C 46 % 40 km/h 1,1 mm Visoka 26

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. srp 2019.
Poslije · 15. kol 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 13Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Alžir

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Nechmaya?
Copernicus ga datira između 7. kolovoza 2019. i 8. kolovoza 2019.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 544 hektara (5,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Heliopolis (404 ha, 5,2 %); Nechmaya (106 ha, 0,8 %); Guelaat Bou Sbaa (36 ha, 1,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 3,0 km od središta područja Guelaat Bou Sbaa, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 43,9 °C, najniža vlaga od 13 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 58, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Alžir, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 14 · 1021.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 13 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.