Preskoči na sadržaj
worldfires
UA · Ukrajina · –

Požar Narodychi, 2. travnja 2020. Народицький район · Narodychi

Ugašen · zadnja detekcija 10. tra 2020. 10:52 UTC

Požar je počeo 2. travnja 2020. na području općine Narodychi, Ukrajina, a sateliti su vatru bilježili 9 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.054 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 20. najveći u regiji Kyiv Oblast od 2016. (od 128 sa stranicom). 40. u državi Ukrajina u 2020., od 132.

Opožarena površina
1.054ha
opseg Copernicus
Trajanje
9dana
2. tra 2020. – 10. tra 2020.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
2. tra
2020
Toplinska žarišta
70
u jednom žarištu: 155 MW
Opasnost na početku
18
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
221MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 2. tra10. tra
10. tra 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

2. tra 2020. · 674 MW · 40 3. tra 2020. · 188 MW · 8 4. tra 2020. · 228 MW · 18 5. tra 2020. · 2 MW · 1 10. tra 2020. · 15 MW · 3
2. tra 3. tra 4. tra 5. tra 10. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

21°najviša
54km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 10 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,5 mm 14. tra.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,6 % površine koju ima Zagreb (11 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Narodychi Народицький район 9.501 stan. · 37,2 km od središta ovdje je počeo
    1.050 ha stigao 2. tra
    1,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume39 %
  • Ostala prirodna područja25 %
  • Crnogorične šume19 %
  • Poljoprivredna područja16 %
  • Listopadne šume1,1 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 20 % površine (Ukrajina)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
2. tra 11,9 °C 19 % 50 km/h 0,0 mm Umjerena 18
3. tra 14,9 °C 16 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 27
4. tra 11,8 °C 18 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 25
5. tra 11,2 °C 20 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 28
6. tra 15,5 °C 18 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 21
7. tra 18,4 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 24
8. tra 19,4 °C 18 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 36
9. tra 21,0 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. tra 12,0 °C 21 % 54 km/h 0,7 mm Visoka 34
11. tra poslije 12,6 °C 19 % 54 km/h 0,0 mm Visoka 37
12. tra poslije 13,2 °C 10 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 24
13. tra poslije 22,4 °C 18 % 57 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 46
14. tra poslije 10,5 °C 37 % 42 km/h 3,5 mm Vrlo niska 2

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 18,2 i najnižom vlagom od 19 %; prije toga: 10 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2020. počeli po takvom vremenu: 19.

FWI na početku 18,2
Najniža vlaga 19 %
Dani bez kiše 10
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Yemilchyne, travanj 2025
118 ha 2 dana FWI 18,4 Najniža vlaga 19 % udaljen 89 km, 2025.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 3,4 mm, 25. tra.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
156 ha
medijan površine
11 %
prešli 1.000 ha
4,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 18 od 19)

Bio je 6,8 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 9 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 1 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,5 mmprva kiša
14. tra4 dana nakon kraja
54km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 10. tra, a 14. tra palo je 3,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 18 od 19, s medijanom od 4,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2020.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 26. ožu 2020.
Poslije · 17. tra 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. travnja 2020. je zrak uz požar dosegnuo 28 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 20: 1,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,528 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1036 µg/m³
31. ožu3. tra6. tra9. tra12. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 70Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Ukrajina

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Narodychi?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 2. travnja 2020. do 10. travnja 2020. (9 dana). Perimetar ga datira od 2. travnja 2020. do 7. travnja 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.054 hektara (10,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Narodychi (1.050 ha, 1,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Narodychi i zaustavila se 37,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 21,0 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 36, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Ukrajina, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2020. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 156 ha; 11 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 1 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 101 · 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 101 · 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 2. travnja 2020. do 7. travnja 2020.. 70 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.