Preskoči na sadržaj
worldfires
ZW · Zimbabve · –

Požar Mutare, 12. rujna 2024. Mutasa, Mutare

Ugašen · zadnja detekcija 16. ruj 2024. 10:58 UTC

Požar je počeo 12. rujna 2024. na području Mutare, Zimbabve, a sateliti su ga vidjeli kako gori 5 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.034 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 105. najveći u regiji Manicaland od 2016. (od 115 sa stranicom). 82. u državi Zimbabve u 2024., od 88.

Opožarena površina
1.034ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
5dana
12. ruj 2024. – 16. ruj 2024.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
12. ruj
2024
Toplinska žarišta
41
u jednom žarištu: 33 MW
Opasnost na početku
25
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
65MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. ruj16. ruj
16. ruj 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. ruj 2024. · 7 MW · 1 13. ruj 2024. · 9 MW · 2 14. ruj 2024. · 55 MW · 15 15. ruj 2024. · 207 MW · 18 16. ruj 2024. · 46 MW · 5
12. ruj 13. ruj 14. ruj 15. ruj 16. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
47km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 11 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,3 mm 21. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 1,6 % površine koju ima Zagreb (10 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 891 ha stigao 13. ruj
    0,4 %
  2. Mutare ovdje je počeo
    149 ha stigao 12. ruj
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,5 ha
Stanovnici≈ 150

Unutar opsega bilo je oko 1,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. ruj 29,4 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 25
13. ruj 31,4 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. ruj 29,8 °C 22 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
15. ruj 31,0 °C 22 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 38
16. ruj 30,8 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 35
17. ruj poslije 27,8 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 31
18. ruj poslije 30,0 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 29
19. ruj poslije 32,5 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
20. ruj poslije 26,7 °C 34 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 33
21. ruj poslije 25,1 °C 48 % 41 km/h 1,3 mm Umjerena 14

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 24,9 i najnižom vlagom od 27 %; prije toga: 11 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 19.

FWI na početku 24,9
Najniža vlaga 27 %
Dani bez kiše 11
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Gorongosa, kolovoz 2018
9.903 ha 26 dana FWI 24,9 Najniža vlaga 28 % udaljen 184 km, 2018.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

9 dana
medijan trajanja
1.908 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 15 od 19)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 1.034 ha prema medijanu od 1.908 ha. Trajao je 5 dana (medijan: 9 dana).

Kod 4 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,3 mmprva kiša
21. ruj5 dana nakon kraja
47km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 16. ruj, a 21. ruj palo je 1,3 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 15 od 19, s medijanom od 2,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. ruj 2024.
Poslije · 23. ruj 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. rujna 2024. je zrak uz požar dosegnuo 71 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 56: 3,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,571 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM10102 µg/m³
Optička debljina1,46
10. ruj12. ruj14. ruj16. ruj18. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 41Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zimbabve

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mutare?
GWIS (Copernicus) ga datira između 12. rujna 2024. i 16. rujna 2024.: 5 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.034 hektara (10,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Mutasa (891 ha, 0,4 %); Mutare (149 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,4 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 47 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 38, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zimbabve (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 9 dana, a medijan površine 1.908 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 4 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 41 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.