Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska ·

Požar Murighiol, 1. ožujka 2019. Murighiol

Ugašen · zadnje mjerenje 1. ožu 2019.

Požar je počeo 1. ožujka 2019. na području općine Murighiol, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.310 hektara, raspoređen na jednu općinu.

Ovaj zapis odnosi se na požar u tršćacima delte Dunava, a ne na šumski požar. U delti svake godine izgori na tisuće hektara trske, uglavnom od siječnja do travnja, a mnoga su paljenja namjerna. Zato nije uvršten u ljestvice požara.

Za ovaj požar imamo opseg koji je izmjerio Copernicus, ali senzori VIIRS nisu ga zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali ima raspodjele po općinama.

Opožarena površina
1.310ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
1. ožu 2019. – 1. ožu 2019.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
1. ožu
2019
Opasnost na početku
4
Vrlo niska · indeks FWI
Natura 2000
100%
opsega je zaštićeno područje

Gdje je gorjelo

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

12°najviša
44km/h · najjači udar
41%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,4 mm 2. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2 % površine koju ima Zagreb (13 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Murighiol 2.959 stan. · 0,8 km od središta ovdje je počeo
    1.311 ha stigao 1. ožu
    1,6 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja100 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. ožu 12,5 °C 41 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
2. ožu poslije 6,7 °C 40 % 46 km/h 1,4 mm Vrlo niska 1

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 3,9 i najnižom vlagom od 41 %; prije toga: 6 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2017. počeli po takvom vremenu: 17.

FWI na početku 3,9
Najniža vlaga 41 %
Dani bez kiše 6
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Reni, travanj 2026
361 ha 2 dana FWI 2,8 Najniža vlaga 41 % udaljen 81 km, 2026.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,1 mm, 17. tra.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
184 ha
medijan površine
6 %
prešli 1.000 ha
1,5 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 14 od 17)

Bio je 7,1 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Nijedan od 17 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,5 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

1,4 mmprva kiša
2. ožudan nakon kraja
44km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 1. ožu, a 2. ožu palo je 1,4 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 14 od 17, s medijanom od 1,5 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2017.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 22. velj 2019.
Poslije · 8. ožu 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

1. ožujka 2019. je zrak uz požar dosegnuo 65 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 27: 1,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,565 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1075 µg/m³
27. velj1. ožu3. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Murighiol?
Copernicus ga datira između 1. ožujka 2019. i 1. ožujka 2019.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.310 hektara (13,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Murighiol (1.311 ha, 1,6 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Murighiol i zaustavila se 0,8 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 12,5 °C, najniža vlaga od 41 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 4, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2017. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 17. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 184 ha; 6 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 17 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 3 od 17 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,5 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Vjerojatno paljenje vegetacije: ne ulazi u ukupne zbrojeve.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.