Požar Mulsanne, srpanj 2022 Mulsanne, Teloché, Ruaudin
Požar je počeo 18. srpnja 2022. na području općine Mulsanne, Francuska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 211 hektara, raspoređen na 3 općine.
28. u državi Francuska u 2022., od 49.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (26,4 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 211ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 2dana
- 18. srp 2022. – 19. srp 2022.
- Pogođene općine
- 3
- komuna
- Počeo
- 18. srp
- 2022
- Toplinska žarišta
- 19
- u jednom žarištu: 26 MW
- Opasnost na početku
- 44
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 257MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
19. srp 2022. · 257 MW · 19
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 17 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,4 mm 20. srp.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
120 ha stigao 19. srp7,8 %
-
Teloché 3.067 stan. · 2,7 km od središta70 ha stigao 19. srp3,1 %
-
Ruaudin 3.481 stan. · 1,1 km od središta20 ha stigao 19. srp1,5 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Šikare i prijelazna vegetacija51 %
- Crnogorične šume22 %
- Mješovite šume21 %
- Poljoprivredna područja5,3 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega bilo je oko 0,52 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema BDIFF, 18. srpnja 2022. je u Teloché zabilježen požar od 328 ha (satelit je izmjerio 211 ha). Zapis nema koordinate pa je povezan prema općini i datumu. Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
- Teloché 18. srpnja 2022. · 15:33 328 ha
BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18. srp | 39,8 °C | 14 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 19. srp | 33,6 °C | 34 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 20. srp poslije | 25,2 °C | 55 % | 41 km/h | 2,4 mm | Niska 10 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus19. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 32 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 19Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mulsanne?
- Copernicus ga datira između 18. srpnja 2022. i 19. srpnja 2022.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 211 hektara (2,1 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Mulsanne (120 ha, 7,8 %); Teloché (70 ha, 3,1 %); Ruaudin (20 ha, 1,5 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Mulsanne i zaustavila se 0,9 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 39,8 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 19 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom BDIFF: 328 ha službeno prema 211 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.