Preskoči na sadržaj
worldfires
CN · Kina ·

Požar Muling City, travanj 2024 穆棱市 · Muling City

Ugašen · zadnje mjerenje 14. tra 2024.

Požar je počeo 14. travnja 2024. na području Muling City, Kina, a sateliti su ga vidjeli kako gori 1 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.596 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 393. najveći u regiji Heilongjiang Province od 2016. (od 943 sa stranicom). 83. u državi Kina u 2024., od 235.

Za ovaj požar imamo GWIS perimetar, ali ga senzori VIIRS nisu zabilježili dovoljno detaljno: nema razvoja iz dana u dan, ali postoji raspodjela po općinama.

Opožarena površina
1.596ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
1dan
14. tra 2024. – 14. tra 2024.
Pogođene općine
1
grofovija
Počeo
14. tra
2024
Opasnost na početku
14
Umjerena · indeks FWI

Gdje je gorjelo

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

28°najviša
37km/h · najjači udar
16%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,0 mm 15. tra.

Ovo je područje već gorjelo

71 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.109 ha 2021., 33 ha 2023..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,5 % površine koju ima Zagreb (16 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Muling City 穆棱市 ovdje je počeo
    1.601 ha
    0,3 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina2,6 ha
Stanovnici≈ 150

Unutar opsega bilo je oko 2,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
14. tra 28,0 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 14
15. tra poslije 23,3 °C 25 % 54 km/h 3,0 mm Niska 6

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 13,7 i najnižom vlagom od 16 %; prije toga: kiša dan ranije. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 17.

FWI na početku 13,7
Najniža vlaga 16 %
Dani bez kiše 0
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Xinxing District, travanj 2021
2.256 ha 1 dan FWI 13,7 Najniža vlaga 16 % udaljen 137 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 7,2 mm, 27. tra.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
1.941 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
2,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 17 od 17)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.596 ha prema medijanu od 1.941 ha) i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 2,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,0 mmprva kiša
15. tradan nakon kraja
37km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 14. tra, a 15. tra palo je 3,0 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 17 od 17, s medijanom od 2,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 7. tra 2024.
Poslije · 21. tra 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

12. travnja 2024. je zrak uz požar dosegnuo 43 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 38: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,543 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM1087 µg/m³
Optička debljina1,20
12. tra14. tra16. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kina

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Muling City?
GWIS (Copernicus) ga datira između 14. travnja 2024. i 14. travnja 2024.: 1 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.596 hektara (16,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Muling City (1.601 ha, 0,3 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 28,0 °C, najniža vlaga od 16 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 14, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kina (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 17. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 1.941 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 2,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 119 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 119.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.