Preskoči na sadržaj
worldfires
CL · Čile · →

Požar Mulchén, 26. ožujka 2026. Mulchén

Ugašen · zadnja detekcija 29. ožu 2026. 05:45 UTC

Požar je počeo 26. ožujka 2026. na području Mulchén, Čile, a sateliti su ga vidjeli kako gori 4 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.508 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 45. najveći u regiji Región del Bío-Bío od 2016. (od 74 sa stranicom). 30. u državi Čile u 2026., od 63.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.508ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
4dana
26. ožu 2026. – 29. ožu 2026.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
26. ožu
2026
Toplinska žarišta
78
u jednom žarištu: 172 MW
Opasnost na početku
2
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
348MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 26. ožu29. ožu
29. ožu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

26. ožu 2026. · 480 MW · 8 27. ožu 2026. · 662 MW · 37 28. ožu 2026. · 241 MW · 24 29. ožu 2026. · 10 MW · 9
26. ožu 27. ožu 28. ožu 29. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

24°najviša
37km/h · najjači udar
40%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan. Nakon požara došla je kiša: 1,5 mm 31. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

6 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 18 ha 2017., 5 ha 2023., 16 ha 2024., 75 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 96 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,3 % površine koju ima Zagreb (15 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mulchén ovdje je počeo
    1.510 ha stigao 26. ožu
    0,8 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,39 ha
Stanovnici≈ 20

Unutar opsega bilo je oko 0,39 ha izgrađene površine i živjelo je oko 20 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
26. ožu 18,7 °C 53 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
27. ožu 19,9 °C 53 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo niska 2
28. ožu 19,3 °C 53 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo niska 3
29. ožu 24,1 °C 40 % 15 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
30. ožu poslije 25,7 °C 55 % 19 km/h 0,0 mm Vrlo niska 4
31. ožu poslije 20,2 °C 64 % 32 km/h 1,5 mm Vrlo niska 1

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 19. ožu 2026.
Poslije · 5. tra 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

28. ožujka 2026. je zrak uz požar dosegnuo 78 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 30: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,578 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM1080 µg/m³
Optička debljina0,31
24252627282930311
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 78Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Čile ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mulchén?
GWIS (Copernicus) ga datira između 26. ožujka 2026. i 29. ožujka 2026.: 4 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.508 hektara (15,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mulchén (1.510 ha, 0,8 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 24,1 °C, najniža vlaga od 40 % i udari vjetra od 37 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 4, razred Vrlo niska.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Čile (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 130 (CONAF) · 132 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 130 (CONAF) · 132.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 78 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.