Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Muembe, listopad 2022 Muembe

Ugašen · zadnja detekcija 8. stu 2022. 11:13 UTC

Požar je počeo 1. listopada 2022. na području Muembe, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 39 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 11.239 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 30. najveći u regiji Niassa od 2016. (od 373 sa stranicom). 28. u državi Mozambik u 2022., od 206.

Opožarena površina
11.239ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
39dana
1. lis 2022. – 8. stu 2022.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
1. lis
2022
Toplinska žarišta
1.161
u jednom žarištu: 163 MW
Opasnost na početku
25
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
383MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. lis8. stu
8. stu 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. lis 2022. · 4 MW · 3 2. lis 2022. · 117 MW · 9 3. lis 2022. · 39 MW · 6 4. lis 2022. · 126 MW · 14 5. lis 2022. · 512 MW · 12 6. lis 2022. · 256 MW · 21 7. lis 2022. · 48 MW · 10 8. lis 2022. · 36 MW · 8 9. lis 2022. · 19 MW · 4 10. lis 2022. · 404 MW · 41 11. lis 2022. · 1.237 MW · 65 12. lis 2022. · 1.269 MW · 86 13. lis 2022. · 527 MW · 41 14. lis 2022. · 663 MW · 56 15. lis 2022. · 249 MW · 31 16. lis 2022. · 377 MW · 44 17. lis 2022. · 512 MW · 35 18. lis 2022. · 54 MW · 7 19. lis 2022. · 102 MW · 13 20. lis 2022. · 489 MW · 32 21. lis 2022. · 465 MW · 33 22. lis 2022. · 351 MW · 52 23. lis 2022. · 644 MW · 38 24. lis 2022. · 1.068 MW · 56 25. lis 2022. · 535 MW · 53 26. lis 2022. · 878 MW · 80 27. lis 2022. · 1.408 MW · 95 28. lis 2022. · 1.136 MW · 76 29. lis 2022. · 214 MW · 21 30. lis 2022. · 190 MW · 10 31. lis 2022. · 189 MW · 18 1. stu 2022. · 120 MW · 17 2. stu 2022. · 121 MW · 11 3. stu 2022. · 131 MW · 9 4. stu 2022. · 123 MW · 10 5. stu 2022. · 39 MW · 7 6. stu 2022. · 70 MW · 13 7. stu 2022. · 46 MW · 8 8. stu 2022. · 154 MW · 16
1. lis 9. lis 17. lis 27. lis 2. stu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
47km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 35 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,7 mm 11. stu.

Ovo je područje već gorjelo

46 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.205 ha 2016., 1.012 ha 2017., 410 ha 2018., 1.442 ha 2019., 3.220 ha 2020., 2.680 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 5.162 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 17 % površine koju ima Zagreb (112 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Muembe ovdje je počeo
    11.322 ha stigao 1. lis
    1,9 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. lis 26,1 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 25
2. lis 27,5 °C 35 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 25
3. lis 27,8 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 24
4. lis 28,3 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 30
5. lis 28,4 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 30
6. lis 28,6 °C 24 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 35
7. lis 27,6 °C 32 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 34
8. lis 28,1 °C 28 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 35
9. lis 26,8 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 33
10. lis 27,8 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 32
11. lis 27,1 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 33
12. lis 26,9 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 34
13. lis 27,9 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 33
14. lis 28,0 °C 24 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 36
15. lis 28,8 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 33
16. lis 27,1 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 32
17. lis 26,7 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 30
18. lis 27,0 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 32
19. lis 27,1 °C 38 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 31
20. lis 27,5 °C 34 % 41 km/h 0,1 mm Visoka 32
21. lis 27,4 °C 36 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 33
22. lis 28,4 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 33
23. lis 28,9 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
24. lis 30,5 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 31
25. lis 28,8 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
26. lis 30,7 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
27. lis 30,1 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
28. lis 30,8 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
29. lis 30,3 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
30. lis 28,1 °C 44 % 41 km/h 0,3 mm Visoka 31
31. lis 31,3 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 32
1. stu 30,0 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 33
2. stu 28,4 °C 42 % 42 km/h 0,6 mm Visoka 27
3. stu 28,3 °C 41 % 41 km/h 0,6 mm Visoka 26
4. stu 28,7 °C 39 % 38 km/h 0,4 mm Visoka 28
5. stu 29,0 °C 35 % 41 km/h 0,1 mm Visoka 30
6. stu 29,6 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 31
7. stu 30,6 °C 35 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 31
8. stu 30,0 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 32
9. stu poslije 30,1 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 33
10. stu poslije 28,3 °C 42 % 37 km/h 0,1 mm Visoka 31
11. stu poslije 27,2 °C 51 % 32 km/h 4,7 mm Niska 6

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 24,6 i najnižom vlagom od 33 %; prije toga: 35 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 69.

FWI na početku 24,6
Najniža vlaga 33 %
Dani bez kiše 35
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mangochi, kolovoz 2021
1.186 ha 6 dana FWI 23,5 Najniža vlaga 33 % udaljen 183 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

10 dana
medijan trajanja
3.709 ha
medijan površine
4 %
prešli 10.000 ha
2,1 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 35 od 69)

Bio je 3,0 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 39 dana (medijan: 10 dana).

Većih od njega bilo je samo 3 od 69 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 34 od 69 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,1 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

4,7 mmprva kiša
11. stu3 dana nakon kraja
47km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 8. stu, a 11. stu palo je 4,7 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 35 od 69, s medijanom od 2,1 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 24. ruj 2022.
Poslije · 15. stu 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

13. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 211 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 104: 6,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5211 µg/m³
Dana iznad smjernice28 dana
PM10302 µg/m³
Optička debljina1,57
29. ruj8. lis17. lis26. lis4. stu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 1.161Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Muembe?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. listopada 2022. do 8. studenoga 2022. (39 dana). Perimetar ga datira od 7. listopada 2022. do 1. studenoga 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 11.239 hektara (112,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Muembe (11.322 ha, 1,9 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,3 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 47 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 36, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 69. Medijan trajanja bio je 10 dana, a medijan površine 3.709 ha; 4 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 3 od 69 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 34 od 69 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,1 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 1. studenoga 2022. → 8. studenoga 2022..
  2. Datum početka: 7. listopada 2022. → 1. listopada 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 7. listopada 2022. do 1. studenoga 2022.. 1.161 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.