Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Mpika, 27. kolovoza 2026. Mpika, Shiwang'Andu

Ugašen · zadnja detekcija 16. ruj 2026. 11:25 UTC

Požar je počeo 27. kolovoza 2026. na području Mpika, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.942 hektara, raspoređen na 2 općine.

141. u državi Zambija u 2026., od 618.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
6.942ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
27. kol 2026. – 15. ruj 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
27. kol
2026
Toplinska žarišta
147
u jednom žarištu: 177 MW
Opasnost na početku
31
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
62MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 27. kol15. ruj
16. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

27. kol 2026. · 10 MW · 3 29. kol 2026. · 20 MW · 2 30. kol 2026. · 3 MW · 1 31. kol 2026. · 15 MW · 1 1. ruj 2026. · 6 MW · 1 2. ruj 2026. · 125 MW · 12 3. ruj 2026. · 9 MW · 1 4. ruj 2026. · 63 MW · 12 5. ruj 2026. · 328 MW · 63 6. ruj 2026. · 75 MW · 5 7. ruj 2026. · 33 MW · 9 8. ruj 2026. · 34 MW · 8 10. ruj 2026. · 60 MW · 6 11. ruj 2026. · 11 MW · 1 13. ruj 2026. · 29 MW · 6 14. ruj 2026. · 33 MW · 5 15. ruj 2026. · 16 MW · 8 16. ruj 2026. · 237 MW · 3
27. kol 1. ruj 5. ruj 10. ruj 15. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
57km/h · najjači udar
30%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 1,6 mm 21. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

94 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.268 ha 2016., 1.966 ha 2017., 4.433 ha 2019., 1.081 ha 2020., 3.194 ha 2021., 1.787 ha 2022., 235 ha 2023., 2.101 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 6.546 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 11 % površine koju ima Zagreb (69 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mpika ovdje je počeo
    6.946 ha stigao 27. kol
    0,4 %
  2. 27 ha
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina2,9 ha
Stanovnici≈ 300

Unutar opsega bilo je oko 2,9 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 4,2 % površine (Zambija) 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
27. kol 25,0 °C 45 % 55 km/h 0,0 mm Visoka 31
28. kol 24,2 °C 45 % 51 km/h 0,0 mm Visoka 30
29. kol 25,1 °C 41 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 29
30. kol 26,5 °C 35 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 29
31. kol 27,3 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 29
1. ruj 27,3 °C 36 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 31
2. ruj 26,7 °C 36 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 31
3. ruj 27,7 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 29
4. ruj 29,6 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
5. ruj 28,6 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
6. ruj 27,1 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 33
7. ruj 26,1 °C 41 % 54 km/h 0,0 mm Visoka 35
8. ruj 23,6 °C 43 % 57 km/h 0,0 mm Visoka 35
9. ruj 21,4 °C 52 % 56 km/h 0,0 mm Visoka 28
10. ruj 25,3 °C 41 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 28
11. ruj 26,8 °C 37 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 30
12. ruj 27,4 °C 33 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 32
13. ruj 27,1 °C 35 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. ruj 28,0 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 32
15. ruj 27,9 °C 36 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 33
16. ruj poslije 27,4 °C 30 % 48 km/h 0,0 mm Visoka 36
17. ruj poslije 27,3 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 32
18. ruj poslije 27,5 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
19. ruj poslije 27,2 °C 37 % 44 km/h 0,1 mm Visoka 34
20. ruj poslije 27,1 °C 38 % 44 km/h 0,5 mm Visoka 35
21. ruj poslije 28,3 °C 39 % 40 km/h 1,6 mm Umjerena 20

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 20. kol 2026.
Poslije · 22. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

17. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 53 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 30: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,553 µg/m³
Dana iznad smjernice16 dana
PM1055 µg/m³
Optička debljina0,96
27. kol1. ruj6. ruj11. ruj16. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 147Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mpika?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 27. kolovoza 2026. do 15. rujna 2026. (20 dana). Perimetar ga datira od 31. kolovoza 2026. do 8. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.942 hektara (69,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Mpika (6.946 ha, 0,4 %); Shiwang'Andu (27 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,6 °C, najniža vlaga od 30 % i udari vjetra od 57 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 35, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 29. kolovoza 2026. → 27. kolovoza 2026..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 31. kolovoza 2026. do 8. rujna 2026.. 147 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.