Preskoči na sadržaj
worldfires
AU · Australija · →

Požar Mount Isa, 16. listopada 2023. Mount Isa, Cloncurry

Ugašen · zadnja detekcija 1. stu 2023. 04:12 UTC

Požar je počeo 16. listopada 2023. na području Mount Isa, Australija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 38.754 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 140. najveći u regiji Queensland od 2016. (od 1749 sa stranicom). 127. u državi Australija u 2023., od 1235.

Usporedi s…
Opožarena površina
38.754ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
16. lis 2023. – 1. stu 2023.
Pogođene općine
2
područja lokalne uprave
Počeo
16. lis
2023
Toplinska žarišta
1.416
u jednom žarištu: 153 MW
Opasnost na početku
90
Vrlo ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
911MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 16. lis1. stu
1. stu 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

16. lis 2023. · 145 MW · 38 17. lis 2023. · 61 MW · 14 18. lis 2023. · 183 MW · 19 19. lis 2023. · 78 MW · 17 20. lis 2023. · 723 MW · 60 21. lis 2023. · 683 MW · 60 22. lis 2023. · 791 MW · 62 23. lis 2023. · 836 MW · 69 24. lis 2023. · 2.703 MW · 170 25. lis 2023. · 552 MW · 100 26. lis 2023. · 3.126 MW · 187 27. lis 2023. · 1.555 MW · 200 28. lis 2023. · 1.761 MW · 175 29. lis 2023. · 1.411 MW · 169 30. lis 2023. · 506 MW · 55 31. lis 2023. · 364 MW · 20 1. stu 2023. · 9 MW · 1
16. lis 19. lis 22. lis 25. lis 26. lis 28. lis 31. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

40°najviša
60km/h · najjači udar
4%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 9. stu.

Ovo je područje već gorjelo

2 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 853 ha 2021..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 60 % površine koju ima Zagreb (388 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mount Isa ovdje je počeo
    35.808 ha stigao 16. lis
    0,8 %
  2. 3.377 ha stigao 21. lis
    0,1 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,2 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 1,2 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
16. lis 34,3 °C 9 % 59 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 90
17. lis 33,8 °C 9 % 59 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 88
18. lis 35,4 °C 8 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 70
19. lis 36,5 °C 8 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
20. lis 37,8 °C 5 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 64
21. lis 38,0 °C 4 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 74
22. lis 37,0 °C 7 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 83
23. lis 37,4 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 68
24. lis 39,5 °C 9 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 67
25. lis 37,7 °C 9 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 92
26. lis 30,9 °C 9 % 57 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 90
27. lis 31,1 °C 4 % 60 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 92
28. lis 35,0 °C 10 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 76
29. lis 36,6 °C 10 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 73
30. lis 36,7 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 67
31. lis 38,2 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
1. stu 39,5 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
2. stu poslije 38,9 °C 10 % 57 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 95
3. stu poslije 38,9 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 71
4. stu poslije 38,0 °C 9 % 47 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 73
5. stu poslije 36,5 °C 5 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 78
6. stu poslije 37,3 °C 6 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 67
7. stu poslije 38,7 °C 8 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
8. stu poslije 36,4 °C 20 % 45 km/h 0,1 mm Ekstremna 67
9. stu poslije 34,2 °C 34 % 46 km/h 1,1 mm Vrlo visoka 42

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 9. lis 2023.
Poslije · 8. stu 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

29. listopada 2023. je zrak uz požar dosegnuo 67 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 36: 2,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,567 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM10100 µg/m³
Optička debljina1,93
16171819202122232425262728293031123
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 1.416Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Australija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mount Isa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 16. listopada 2023. do 1. studenoga 2023. (17 dana). Perimetar ga datira od 18. listopada 2023. do 31. listopada 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 38.754 hektara (387,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Mount Isa (35.808 ha, 0,8 %); Cloncurry (3.377 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,5 °C, najniža vlaga od 4 % i udari vjetra od 60 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 92, razred Vrlo ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Australija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 000 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 31. listopada 2023. → 1. studenoga 2023..
  2. Datum početka: 18. listopada 2023. → 16. listopada 2023..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 000.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 18. listopada 2023. do 31. listopada 2023.. 1.416 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.