Požar Mount Isa, prosinac 2019 Mount Isa, Burke
Požar je počeo 14. prosinca 2019. na području Mount Isa, Australija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 6 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.904 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 1186. najveći u regiji Queensland od 2016. (od 1748 sa stranicom). 562. u državi Australija u 2019., od 802.
Usporedi s…
Prijedlozi: Burke · 2021Burke · 2017Burke · 2023Burke · 2018
- Opožarena površina
- 6.904ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 6dana
- 14. pro 2019. – 19. pro 2019.
- Pogođene općine
- 2
- područja lokalne uprave
- Počeo
- 14. pro
- 2019
- Toplinska žarišta
- 258
- u jednom žarištu: 88 MW
- Opasnost na početku
- 81
- Vrlo ekstremna · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 460MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 14 dana.
Ovo je područje već gorjelo
3 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1 ha 2017., 200 ha 2018..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mount Isa ovdje je počeo6.520 ha stigao 14. pro0,2 %
-
402 ha stigao 16. pro0,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14. pro | 42,0 °C | 9 % | 57 km/h | 0,0 mm | Vrlo ekstremna 81 |
| 15. pro | 42,4 °C | 6 % | 54 km/h | 0,0 mm | Vrlo ekstremna 73 |
| 16. pro | 42,5 °C | 6 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 64 |
| 17. pro | 42,2 °C | 13 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 69 |
| 18. pro | 42,9 °C | 18 % | 42 km/h | 1,8 mm | Ekstremna 53 |
| 19. pro | 41,1 °C | 19 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 20. pro poslije | 41,6 °C | 17 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 21. pro poslije | 41,1 °C | 19 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 22. pro poslije | 40,1 °C | 12 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 23. pro poslije | 41,6 °C | 12 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 24. pro poslije | 43,0 °C | 13 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 25. pro poslije | 42,7 °C | 15 % | 31 km/h | 0,1 mm | Ekstremna 54 |
| 26. pro poslije | 44,3 °C | 6 % | 49 km/h | 0,0 mm | Vrlo ekstremna 73 |
| 27. pro poslije | 37,8 °C | 17 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 67 |
| 28. pro poslije | 37,4 °C | 30 % | 34 km/h | 0,2 mm | Vrlo visoka 48 |
| 29. pro poslije | 39,3 °C | 20 % | 35 km/h | 0,7 mm | Vrlo visoka 48 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Tablica detekcija · 258Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 13.274 haBurke9. prosinca 2021. · 9 dana · 16 km daleko
- 16.289 haBurke16. prosinca 2017. · 11 dana · 17 km daleko
- 24.793 haBurke12. studenoga 2023. · 11 dana · 19 km daleko
- 13.237 haBurkeprosinac 2018 · 12 dana · 23 km daleko
- 10.825 haBurke17. studenoga 2023. · 5 dana · 24 km daleko
- 125.964 haMount Isa20. prosinca 2023. · 19 dana · 27 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mount Isa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 14. prosinca 2019. do 19. prosinca 2019. (6 dana). Perimetar ga datira od 14. prosinca 2019. do 18. prosinca 2019..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.904 hektara (69,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Mount Isa (6.520 ha, 0,2 %); Burke (402 ha, 0,0 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 42,9 °C, najniža vlaga od 6 % i udari vjetra od 57 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 81, razred Vrlo ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Australija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 000 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 18. prosinca 2019. → 19. prosinca 2019..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 14. prosinca 2019. do 18. prosinca 2019.. 258 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.