Preskoči na sadržaj
worldfires
BR · Brazil · –

Požar Monte do Carmo, rujan 2023 Monte do Carmo, Silvanópolis

Ugašen · zadnja detekcija 23. ruj 2023. 16:38 UTC

Požar je počeo 4. rujna 2023. na području Monte do Carmo, Brazil, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.429 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 601. najveći u regiji Tocantins od 2016. (od 1036 sa stranicom). 214. u državi Brazil u 2023., od 430.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (16,4 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
4.429ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
4. ruj 2023. – 23. ruj 2023.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
4. ruj
2023
Toplinska žarišta
152
u jednom žarištu: 16 MW
Opasnost na početku
27
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
62MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 4. ruj23. ruj
23. ruj 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

4. ruj 2023. · 8 MW · 1 10. ruj 2023. · 76 MW · 12 11. ruj 2023. · 90 MW · 25 12. ruj 2023. · 168 MW · 33 13. ruj 2023. · 99 MW · 20 14. ruj 2023. · 87 MW · 23 15. ruj 2023. · 49 MW · 11 16. ruj 2023. · 45 MW · 15 17. ruj 2023. · 5 MW · 3 18. ruj 2023. · 15 MW · 4 23. ruj 2023. · 36 MW · 5
4. ruj 12. ruj 15. ruj 18. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
52km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana. Nakon požara došla je kiša: 10,4 mm 27. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 3.589 ha 2016., 157 ha 2017., 4.008 ha 2019., 3.994 ha 2021., 292 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.385 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,9 % površine koju ima Zagreb (44 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Monte do Carmo 5.694 stan. ovdje je počeo
    4.455 ha stigao 4. ruj
    1,2 %
  2. 6 ha stigao 13. ruj
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina0,12 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega bilo je oko 0,12 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
4. ruj 36,0 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 27
5. ruj 36,7 °C 24 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 31
6. ruj 35,5 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 33
7. ruj 35,0 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Visoka 37
8. ruj 34,8 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
9. ruj 35,9 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
10. ruj 36,4 °C 19 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
11. ruj 36,4 °C 21 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
12. ruj 36,2 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
13. ruj 37,3 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
14. ruj 37,4 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
15. ruj 37,9 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. ruj 38,1 °C 20 % 52 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
17. ruj 36,2 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
18. ruj 37,0 °C 18 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
19. ruj 37,5 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
20. ruj 37,4 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
21. ruj 36,8 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
22. ruj 37,2 °C 21 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
23. ruj 38,2 °C 18 % 41 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
24. ruj poslije 37,6 °C 24 % 18 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. ruj poslije 36,9 °C 29 % 19 km/h 0,0 mm Visoka 36
26. ruj poslije 35,6 °C 36 % 23 km/h 0,6 mm Visoka 29
27. ruj poslije 34,4 °C 42 % 24 km/h 10,4 mm Vrlo niska 5

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 27,1 i najnižom vlagom od 25 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 27,1
Najniža vlaga 25 %
Dani bez kiše 3
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Santa Tereza do Tocantins, rujan 2022
3.467 ha 5 dana FWI 27,5 Najniža vlaga 23 % udaljen 77 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

7 dana
medijan trajanja
3.426 ha
medijan površine
0 %
prešli 10.000 ha
3,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 13 od 16)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (4.429 ha prema medijanu od 3.426 ha) i trajao 20 dana (medijan: 7 dana).

Kod 3 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

10,4 mmprva kiša
27. ruj4 dana nakon kraja
52km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 23. ruj, a 27. ruj palo je 10,4 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 13 od 16, s medijanom od 3,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 28. kol 2023.
Poslije · 30. ruj 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

15. rujna 2023. je zrak uz požar dosegnuo 29 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,529 µg/m³
Dana iznad smjernice1 dan
PM1042 µg/m³
Optička debljina0,36
8. ruj11. ruj14. ruj17. ruj20. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 152Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Brazil

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Monte do Carmo?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 4. rujna 2023. do 23. rujna 2023. (20 dana). Perimetar ga datira od 10. rujna 2023. do 17. rujna 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.429 hektara (44,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Monte do Carmo (4.455 ha, 1,2 %); Silvanópolis (6 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,2 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 52 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 54, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Brazil (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 7 dana, a medijan površine 3.426 ha; 0 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 3 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 193 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 17. rujna 2023. → 23. rujna 2023..
  2. Datum početka: 10. rujna 2023. → 4. rujna 2023..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 193.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. rujna 2023. do 17. rujna 2023.. 152 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.