Preskoči na sadržaj
worldfires
MM · Mjanmar · –

Požar Mongton, 19. veljače 2024. Mongton

Ugašen · zadnja detekcija 9. ožu 2024. 07:27 UTC

Požar je počeo 19. veljače 2024. na području Mongton, Mjanmar, a sateliti su ga vidjeli kako gori 20 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 2.523 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 392. najveći u regiji Shan od 2016. (od 625 sa stranicom). 112. u državi Mjanmar u 2024., od 174.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (24,7 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
2.523ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
20dana
19. velj 2024. – 9. ožu 2024.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
19. velj
2024
Toplinska žarišta
80
u jednom žarištu: 25 MW
Opasnost na početku
38
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
15MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 19. velj9. ožu
9. ožu 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

19. velj 2024. · 2 MW · 1 20. velj 2024. · 1 MW · 1 21. velj 2024. · 1 MW · 1 23. velj 2024. · 4 MW · 4 24. velj 2024. · 3 MW · 3 25. velj 2024. · 2 MW · 2 26. velj 2024. · 1 MW · 1 27. velj 2024. · 17 MW · 5 28. velj 2024. · 32 MW · 10 29. velj 2024. · 29 MW · 7 1. ožu 2024. · 43 MW · 21 2. ožu 2024. · 41 MW · 13 5. ožu 2024. · 2 MW · 1 6. ožu 2024. · 52 MW · 3 7. ožu 2024. · 3 MW · 5 9. ožu 2024. · 13 MW · 2
19. velj 24. velj 28. velj 6. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

39°najviša
45km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 23 dana.

Ovo je područje već gorjelo

65 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.522 ha 2016., 1.019 ha 2017., 1.313 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.644 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,9 % površine koju ima Zagreb (25 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mongton ovdje je počeo
    2.535 ha stigao 19. velj
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
19. velj 35,0 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 38
20. velj 34,8 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
21. velj 34,2 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 33
22. velj 35,6 °C 23 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 34
23. velj 36,0 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 35
24. velj 36,2 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
25. velj 37,5 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
26. velj 37,3 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
27. velj 38,3 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
28. velj 37,5 °C 19 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
29. velj 37,3 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
1. ožu 36,9 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
2. ožu 38,4 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
3. ožu 36,5 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
4. ožu 37,4 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
5. ožu 36,8 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
6. ožu 36,2 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
7. ožu 36,6 °C 27 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 37
8. ožu 38,6 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
9. ožu 38,2 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
10. ožu poslije 37,9 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
11. ožu poslije 38,3 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
12. ožu poslije 37,6 °C 24 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
13. ožu poslije 37,5 °C 22 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
14. ožu poslije 35,6 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
15. ožu poslije 36,2 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
16. ožu poslije 37,1 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 37
17. ožu poslije 37,5 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
18. ožu poslije 37,8 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
19. ožu poslije 38,2 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 37,8 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: 23 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 19.

FWI na početku 37,8
Najniža vlaga 20 %
Dani bez kiše 23
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mongping, travanj 2019
3.667 ha 12 dana FWI 37,3 Najniža vlaga 20 % udaljen 103 km, 2019.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,4 mm, 23. tra.

Kako su završili

10 dana
medijan trajanja
1.722 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
1,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 12 od 19)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (2.523 ha prema medijanu od 1.722 ha) i trajao 20 dana (medijan: 10 dana).

Kod 7 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
45km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 9. ožu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 12 od 19, s medijanom od 1,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 12. velj 2024.
Poslije · 16. ožu 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

28. veljače 2024. je zrak uz požar dosegnuo 38 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,538 µg/m³
Dana iznad smjernice11 dana
PM1054 µg/m³
Optička debljina0,63
21. velj24. velj27. velj1. ožu4. ožu
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 80Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mjanmar

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mongton?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 19. veljače 2024. do 9. ožujka 2024. (20 dana). Perimetar ga datira od 23. veljače 2024. do 2. ožujka 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 2.523 hektara (25,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mongton (2.535 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 38,6 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mjanmar (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 10 dana, a medijan površine 1.722 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 7 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 2. ožujka 2024. → 9. ožujka 2024..
  2. Datum početka: 23. veljače 2024. → 19. veljače 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. veljače 2024. do 2. ožujka 2024.. 80 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.