Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal ·

Požar Monção, srpanj 2025 Portela, Portela e Extremo, Abedim

Ugašen · zadnja detekcija 28. srp 2025. 14:34 UTC

Požar je počeo 28. srpnja 2025. na području općine Portela, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 199 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema ICNF, otkriven je 27. srpnja 2025. u 00:13, a ugašenim je proglašen 29. srpnja 2025..

To je 6. najveći u regiji Monção od 2016. (od 11 sa stranicom). 64. u državi Portugal u 2025., od 85.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (16,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
199ha
opseg Copernicus
Trajanje
1dan
28. srp 2025. – 28. srp 2025.
Pogođene freguesije
3
freguesija
Počeo
28. srp
2025
Toplinska žarišta
18
u jednom žarištu: 16 MW
Opasnost na početku
21
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
126MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 28. srp28. srp

Kako se razvijao, iz dana u dan

28. srp 2025. · 126 MW · 18

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

28°najviša
53km/h · najjači udar
41%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana.

Ovo je područje već gorjelo

90 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 5 ha 2016., 4 ha 2021., 174 ha 2022., 3 ha 2024..

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Portela 202 stan. · 0,8 km od središta ovdje je počeo
    137 ha stigao 28. srp
    17 %
  2. Portela e Extremo 323 stan. · 1,8 km od središta
    50 ha stigao 28. srp
    4,2 %
  3. Abedim 191 stan. · 1,7 km od središta
    12 ha stigao 28. srp
    1,5 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja76 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija20 %
  • Poljoprivredna područja2,5 %
  • Listopadne šume1,5 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Prema ICNF, ovaj je požar počeo 27. srpnja 2025. i opožario 189 ha (satelit je izmjerio 199 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 18 % površine (Portugal)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
28. srp 28,1 °C 41 % 53 km/h 0,0 mm Umjerena 21
29. srp poslije 29,3 °C 40 % 45 km/h 0,0 mm Umjerena 21
30. srp poslije 30,1 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Umjerena 21
31. srp poslije 30,2 °C 38 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 22
1. kol poslije 29,3 °C 42 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 22
2. kol poslije 30,7 °C 42 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 20
3. kol poslije 32,7 °C 35 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 22
4. kol poslije 32,4 °C 35 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 22
5. kol poslije 33,8 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 25
6. kol poslije 28,6 °C 48 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 21
7. kol poslije 27,7 °C 50 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 18

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 21,1 i najnižom vlagom od 41 %; prije toga: 7 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 16.

FWI na početku 21,1
Najniža vlaga 41 %
Dani bez kiše 7
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ponte da Barca, kolovoz 2023
186 ha 1 dan FWI 21,5 Najniža vlaga 42 % udaljen 22 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 6,3 mm, 2. ruj.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
292 ha
medijan površine
19 %
prešli 1.000 ha
14,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 12 od 16)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (199 ha prema medijanu od 292 ha) i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).

Kod 4 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 14,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
53km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 28. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 12 od 16, s medijanom od 14,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 21. srp 2025.
Poslije · 4. kol 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. srpnja 2025. je zrak uz požar dosegnuo 10 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,510 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1011 µg/m³
Optička debljina0,46
26. srp28. srp30. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 18Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Monção?
Copernicus ga datira između 28. srpnja 2025. i 28. srpnja 2025.: 1 dan između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, otkriven je 27. srpnja 2025. u 00:13, a ugašenim je proglašen 29. srpnja 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 199 hektara (2,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 3 freguesija: Portela (137 ha, 17 %); Portela e Extremo (50 ha, 4,2 %); Abedim (12 ha, 1,5 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Portela i zaustavila se 0,8 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 28,1 °C, najniža vlaga od 41 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 21, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 16. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 292 ha; 19 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 4 od 16 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 14,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 18 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 189 ha službeno prema 199 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.