Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Monapo, rujan 2024 Meconta, Monapo

Ugašen · zadnja detekcija 29. ruj 2024. 10:15 UTC

Požar je počeo 12. rujna 2024. na području Monapo, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 18 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.977 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 146. najveći u regiji Nampula od 2016. (od 268 sa stranicom). 90. u državi Mozambik u 2024., od 150.

Usporedi s…

Prijedlozi: Larde · 2016Gilé · 2018

Opožarena površina
3.977ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
18dana
12. ruj 2024. – 29. ruj 2024.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
12. ruj
2024
Toplinska žarišta
167
u jednom žarištu: 99 MW
Opasnost na početku
31
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
163MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. ruj29. ruj
29. ruj 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. ruj 2024. · 5 MW · 1 14. ruj 2024. · 5 MW · 1 15. ruj 2024. · 429 MW · 29 16. ruj 2024. · 138 MW · 13 17. ruj 2024. · 71 MW · 14 18. ruj 2024. · 484 MW · 28 19. ruj 2024. · 527 MW · 40 20. ruj 2024. · 136 MW · 15 22. ruj 2024. · 165 MW · 7 25. ruj 2024. · 26 MW · 3 27. ruj 2024. · 68 MW · 8 28. ruj 2024. · 60 MW · 7 29. ruj 2024. · 1 MW · 1
12. ruj 16. ruj 19. ruj 25. ruj 29. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
51km/h · najjači udar
28%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 3,4 mm 2. lis.

Ovo je područje već gorjelo

54 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.059 ha 2019., 10 ha 2020., 1.627 ha 2022., 786 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.167 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,2 % površine koju ima Zagreb (40 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 3.413 ha stigao 14. ruj
    0,9 %
  2. Monapo ovdje je počeo
    587 ha stigao 12. ruj
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,6 ha
Stanovnici≈ 300

Unutar opsega bilo je oko 1,6 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. ruj 32,3 °C 39 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 31
13. ruj 33,4 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 30
14. ruj 34,0 °C 36 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 31
15. ruj 33,7 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 32
16. ruj 32,9 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 35
17. ruj 32,8 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 33
18. ruj 32,9 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
19. ruj 33,7 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
20. ruj 33,9 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 38
21. ruj 33,1 °C 37 % 33 km/h 0,2 mm Visoka 35
22. ruj 30,8 °C 47 % 38 km/h 0,1 mm Visoka 31
23. ruj 30,2 °C 46 % 51 km/h 1,1 mm Visoka 25
24. ruj 29,8 °C 34 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. ruj 32,0 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 33
26. ruj 33,2 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 34
27. ruj 34,5 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
28. ruj 34,4 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
29. ruj 34,2 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
30. ruj poslije 34,5 °C 29 % 52 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
1. lis poslije 32,4 °C 47 % 40 km/h 0,5 mm Visoka 33
2. lis poslije 32,8 °C 46 % 37 km/h 3,4 mm Niska 11

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 30,8 i najnižom vlagom od 39 %; prije toga: 7 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 27.

FWI na početku 30,8
Najniža vlaga 39 %
Dani bez kiše 7
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Larde, listopad 2016
3.498 ha 8 dana FWI 30,9 Najniža vlaga 40 % udaljen 156 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,1 mm, 19. lis.

Kako su završili

14 dana
medijan trajanja
4.200 ha
medijan površine
11 %
prešli 10.000 ha
1,8 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 19 od 27)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.977 ha prema medijanu od 4.200 ha) i trajao 18 dana (medijan: 14 dana).

Kod 8 od 27 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

3,4 mmprva kiša
2. lis3 dana nakon kraja
51km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 29. ruj, a 2. lis palo je 3,4 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 19 od 27, s medijanom od 1,8 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. ruj 2024.
Poslije · 6. lis 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

25. rujna 2024. je zrak uz požar dosegnuo 15 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,515 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1023 µg/m³
Optička debljina0,46
13. ruj16. ruj19. ruj22. ruj25. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 167Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Monapo?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. rujna 2024. do 29. rujna 2024. (18 dana). Perimetar ga datira od 15. rujna 2024. do 22. rujna 2024..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.977 hektara (39,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Meconta (3.413 ha, 0,9 %); Monapo (587 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,5 °C, najniža vlaga od 28 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 39, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 27. Medijan trajanja bio je 14 dana, a medijan površine 4.200 ha; 11 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 8 od 27 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,8 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 22. rujna 2024. → 29. rujna 2024..
  2. Datum početka: 15. rujna 2024. → 12. rujna 2024..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 15. rujna 2024. do 22. rujna 2024.. 167 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.