Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Moatize, 5. rujna 2026. Moatize, Tsangano

Ugašen · zadnja detekcija 29. ruj 2026. 12:21 UTC

Požar je počeo 5. rujna 2026. na području Moatize, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 25 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 67.089 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je najveći požar u regiji Tete od 2016. (od 117 sa stranicom). 16. u državi Mozambik u 2026., od 561.

Usporedi s…
Opožarena površina
67.089ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
25dana
5. ruj 2026. – 29. ruj 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
5. ruj
2026
Toplinska žarišta
2.508
u jednom žarištu: 169 MW
Opasnost na početku
22
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,0GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 5. ruj29. ruj
29. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

5. ruj 2026. · 650 MW · 114 6. ruj 2026. · 119 MW · 7 7. ruj 2026. · 250 MW · 34 10. ruj 2026. · 30 MW · 8 11. ruj 2026. · 51 MW · 8 12. ruj 2026. · 184 MW · 13 13. ruj 2026. · 372 MW · 55 14. ruj 2026. · 727 MW · 75 15. ruj 2026. · 4.269 MW · 379 16. ruj 2026. · 8.001 MW · 810 17. ruj 2026. · 2.849 MW · 226 18. ruj 2026. · 1.006 MW · 69 19. ruj 2026. · 99 MW · 19 20. ruj 2026. · 308 MW · 60 21. ruj 2026. · 837 MW · 110 22. ruj 2026. · 6 MW · 3 23. ruj 2026. · 1.186 MW · 157 24. ruj 2026. · 630 MW · 88 25. ruj 2026. · 829 MW · 113 26. ruj 2026. · 551 MW · 55 27. ruj 2026. · 488 MW · 77 28. ruj 2026. · 324 MW · 17 29. ruj 2026. · 82 MW · 11
5. ruj 11. ruj 15. ruj 16. ruj 19. ruj 23. ruj 27. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

38°najviša
43km/h · najjači udar
19%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana. Nakon požara došla je kiša: 14,1 mm 30. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

92 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 31.035 ha 2016., 26.303 ha 2017., 18.413 ha 2018., 12.547 ha 2019., 25.118 ha 2020., 19.725 ha 2021., 27.352 ha 2022., 15.063 ha 2023., 14.027 ha 2024., 27.687 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 61.765 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjela je gotovo jednaka površina kakvu ima Zagreb (671 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Moatize ovdje je počeo
    49.918 ha stigao 5. ruj
    5,9 %
  2. 17.302 ha stigao 5. ruj
    4,7 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina33 ha
Stanovnici≈ 15.000

Unutar opsega bilo je oko 33 ha izgrađene površine i živjelo je oko 15.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. ruj 31,1 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 22
13. ruj 32,1 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
14. ruj 32,3 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
15. ruj 32,9 °C 26 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 36
16. ruj 33,9 °C 19 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
17. ruj 34,4 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. ruj 31,4 °C 34 % 42 km/h 0,1 mm Visoka 37
19. ruj 30,0 °C 40 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 32
20. ruj 31,0 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
21. ruj 30,6 °C 41 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 31
22. ruj 27,7 °C 54 % 30 km/h 0,7 mm Umjerena 19
23. ruj 30,3 °C 36 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 27
24. ruj 31,5 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. ruj 29,9 °C 35 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 31
26. ruj 33,0 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 32
27. ruj 35,1 °C 30 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 30
28. ruj 37,8 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
29. ruj 32,9 °C 45 % 43 km/h 6,6 mm Niska 9
30. ruj poslije 23,6 °C 73 % 43 km/h 14,1 mm Vrlo niska 0

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 29. kol 2026.
Poslije · 6. lis 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 80 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 50: 3,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,580 µg/m³
Dana iznad smjernice24 dana
PM1084 µg/m³
Optička debljina1,34
345678910111213141516171819202122232425262728293012
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2.508Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Moatize?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. rujna 2026. do 29. rujna 2026. (25 dana). Perimetar ga datira od 12. rujna 2026. do 29. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 67.089 hektara (670,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Moatize (49.918 ha, 5,9 %); Tsangano (17.302 ha, 4,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,8 °C, najniža vlaga od 19 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 5 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. rujna 2026. do 29. rujna 2026.. 2.508 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.