Požar Mlele, 8. svibnja 2026. Mlele
Požar je počeo 8. svibnja 2026. na području Mlele, Tanzanija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 10 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.134 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 250. najveći u regiji Katavi od 2016. (od 271 sa stranicom). 203. u državi Tanzanija u 2026., od 221.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (24,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Usporedi s…
Prijedlozi: Mlele · 2022Mlele · 2018Mlele · 2021Mlele · 2024
- Opožarena površina
- 3.134ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 10dana
- 8. svi 2026. – 17. svi 2026.
- Pogođene općine
- 1
- okruga
- Počeo
- 8. svi
- 2026
- Toplinska žarišta
- 57
- u jednom žarištu: 24 MW
- Opasnost na početku
- 13
- Umjerena · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 92MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 8 dana.
Ovo je područje već gorjelo
100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.768 ha 2016., 1.045 ha 2017., 2.447 ha 2018., 1.830 ha 2019., 1.437 ha 2020., 1.944 ha 2021., 2.613 ha 2022., 879 ha 2023., 1.475 ha 2024., 612 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.153 ha koji su već izgorjeli.
- 2.514 ha Požar Mlele, lipanj 2022 ukupno 17.720 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.869 ha Požar Mlele, lipanj 2018 ukupno 4.226 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.639 ha Požar Mlele, lipanj 2021 ukupno 5.928 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.451 ha Požar Mlele, lipanj 2024 ukupno 3.348 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.100 ha Požar Mlele, svibanj 2016 ukupno 3.354 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 50 ha Požar Mlele, svibanj 2019 ukupno 6.004 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3 ha Požar Mlele, kolovoz 2017 ukupno 5.089 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mlele ovdje je počeo3.157 ha stigao 8. svi0,1 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8. svi | 32,3 °C | 42 % | 22 km/h | 0,1 mm | Umjerena 13 |
| 9. svi | 31,2 °C | 48 % | 36 km/h | 0,7 mm | Umjerena 13 |
| 10. svi | 32,6 °C | 32 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 11. svi | 32,9 °C | 32 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umjerena 18 |
| 12. svi | 31,5 °C | 38 % | 32 km/h | 0,1 mm | Umjerena 20 |
| 13. svi | 32,2 °C | 35 % | 26 km/h | 0,0 mm | Umjerena 19 |
| 14. svi | 32,7 °C | 34 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 15. svi | 32,3 °C | 35 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 16. svi | 31,3 °C | 35 % | 43 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 17. svi | 31,4 °C | 33 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 18. svi poslije | 31,5 °C | 36 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 19. svi poslije | 32,0 °C | 35 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 20. svi poslije | 32,4 °C | 37 % | 27 km/h | 0,1 mm | Visoka 22 |
| 21. svi poslije | 31,8 °C | 37 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 22. svi poslije | 31,8 °C | 35 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 23. svi poslije | 32,5 °C | 33 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 25 |
| 24. svi poslije | 32,3 °C | 32 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 25. svi poslije | 32,2 °C | 30 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 26. svi poslije | 30,6 °C | 30 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 27. svi poslije | 31,5 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus20. svibnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 13 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 57Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 17.720 haMlele2. lipnja 2022. · 9 dana · 7 km daleko
- 16.714 haMlele5. lipnja 2019. · 15 dana · 15 km daleko
- 11.417 haMpanda4. srpnja 2022. · 7 dana · 15 km daleko
- 24.580 haMlelelistopad 2016 · 7 dana · 19 km daleko
- 14.197 haMpandalipanj 2016 · 15 dana · 34 km daleko
- 11.874 haMpandakolovoz 2018 · 12 dana · 34 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mlele?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. svibnja 2026. do 17. svibnja 2026. (10 dana). Perimetar ga datira od 13. svibnja 2026. do 17. svibnja 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.134 hektara (31,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Mlele (3.157 ha, 0,1 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 32,9 °C, najniža vlaga od 32 % i udari vjetra od 43 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 26, razred Visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tanzanija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Datum početka: 13. svibnja 2026. → 8. svibnja 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 13. svibnja 2026. do 17. svibnja 2026.. 57 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.