Požar je počeo 17. kolovoza 2026. na području Milange, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 29 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 24.509 hektara, raspoređen na 2 općine.
33. u državi Mozambik u 2026., od 554.
GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
24.509ha
Unija 3 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
17. kol 2026. – 14. ruj 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
29dana
Od 17. kol 2026. do 14. ruj 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 15. ruj 2026. 22:52 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
17. kol 2026.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
17. kol 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
939
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 59 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
17. kol 2026. – 14. ruj 2026.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
1.317MW
Zbroj zračene snage 4. rujna 2026.; žarišta tog dana: 147.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
4. ruj 2026.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
7,7FWI · niska
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 2.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
33,1°C · 25 % RV
Najviša temperatura 33,1 °C i najniža vlažnost 25 % 4. rujna 2026.; udari vjetra 44 km/h 7. rujna 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 24.000osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 79 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
33°najviša
44km/h · najjači udar
22%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 2 dana.
Ovo je područje već gorjelo
79 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 9.760 ha 2016., 2.730 ha 2017., 5.057 ha 2018., 3.695 ha 2019., 7.308 ha 2020., 1.458 ha 2021., 4.295 ha 2022., 1.855 ha 2023., 3.389 ha 2024., 6.629 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 19.443 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina79ha
Stanovnici≈ 24.000
Unutar opsega bilo je oko 79 ha izgrađene površine i živjelo je oko 24.000 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
17. kol
24,0 °C
47 %
24 km/h
0,0 mm
Niska 8
18. kol
25,9 °C
44 %
24 km/h
0,0 mm
Niska 10
19. kol
25,4 °C
57 %
22 km/h
2,1 mm
Vrlo niska 3
20. kol
26,1 °C
54 %
22 km/h
0,5 mm
Niska 6
21. kol
30,3 °C
38 %
31 km/h
0,0 mm
Umjerena 13
22. kol
30,8 °C
27 %
31 km/h
0,0 mm
Umjerena 20
23. kol
31,7 °C
22 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 25
24. kol
27,7 °C
35 %
35 km/h
0,5 mm
Visoka 23
25. kol
27,6 °C
42 %
23 km/h
0,0 mm
Umjerena 19
26. kol
28,7 °C
40 %
37 km/h
0,0 mm
Visoka 22
27. kol
27,2 °C
36 %
44 km/h
0,1 mm
Visoka 24
28. kol
26,2 °C
44 %
31 km/h
1,0 mm
Umjerena 14
29. kol
25,7 °C
50 %
26 km/h
0,0 mm
Umjerena 13
30. kol
30,8 °C
32 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 21
31. kol
31,9 °C
27 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 27
1. ruj
31,2 °C
29 %
39 km/h
0,0 mm
Visoka 29
2. ruj
31,3 °C
26 %
38 km/h
0,0 mm
Visoka 30
3. ruj
31,9 °C
28 %
35 km/h
0,0 mm
Visoka 29
4. ruj
33,1 °C
25 %
43 km/h
0,0 mm
Visoka 34
5. ruj
31,9 °C
32 %
37 km/h
0,0 mm
Visoka 33
6. ruj
30,2 °C
38 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 29
7. ruj
28,7 °C
36 %
44 km/h
0,1 mm
Visoka 31
8. ruj
22,7 °C
56 %
43 km/h
2,1 mm
Niska 8
9. ruj
23,4 °C
63 %
29 km/h
3,6 mm
Vrlo niska 3
10. ruj
28,4 °C
54 %
26 km/h
1,4 mm
Vrlo niska 4
11. ruj
30,1 °C
47 %
31 km/h
0,3 mm
Umjerena 13
12. ruj
31,6 °C
35 %
37 km/h
0,0 mm
Visoka 23
13. ruj
31,9 °C
33 %
33 km/h
0,0 mm
Visoka 24
14. ruj
31,8 °C
30 %
33 km/h
0,0 mm
Visoka 26
15. ruj poslije
33,8 °C
23 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 32
16. ruj poslije
33,8 °C
21 %
54 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
17. ruj poslije
34,5 °C
23 %
34 km/h
0,0 mm
Visoka 34
18. ruj poslije
32,9 °C
24 %
44 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
19. ruj poslije
30,6 °C
29 %
38 km/h
0,0 mm
Visoka 35
20. ruj poslije
31,3 °C
30 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 33
21. ruj poslije
31,0 °C
38 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 32
22. ruj poslije
29,4 °C
43 %
36 km/h
0,2 mm
Visoka 28
23. ruj poslije
30,2 °C
36 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 27
24. ruj poslije
31,1 °C
35 %
37 km/h
0,0 mm
Visoka 30
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
↔
Prije · 10. kol 2026.
Poslije · 21. ruj 2026.
Sentinel-2 tog dana nije prošao ovuda. Pokušaj s drugim datumom ili lažnim bojama, koje su dnevne.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus
17. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 96 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 62: 4,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Vrhunac PM2,596µg/m³
Dana iznad smjernice24dana
PM1099µg/m³
Optička debljina1,28
SZO 15
15. kol22. kol29. kol5. ruj12. ruj
DobroPrihvatljivoUmjerenoLošeVrlo lošeEkstremno
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija· 939Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.›
⬇ Preuzmi CSVVremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 17. kolovoza 2026. do 14. rujna 2026. (29 dana). Perimetar ga datira od 20. kolovoza 2026. do 7. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 24.509 hektara (245,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Milange (24.406 ha, 4,4 %); Morrumbala (720 ha, 0,1 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,1 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 34, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 20. kolovoza 2026. do 7. rujna 2026.. 939 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.