Požar je počeo 4. listopada 2022. na području Milange, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 30 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 24.944 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je 34. najveći u regiji Zambézia od 2016. (od 564 sa stranicom). 11. u državi Mozambik u 2022., od 206.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
24.944ha
Unija 4 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
4. lis 2022. – 2. stu 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
30dana
Od 4. lis 2022. do 2. stu 2022.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 3. stu 2022. 11:06 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
4. lis 2022.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
4. lis 2022.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Najgori dan
samo satelit
1.613MW
Zbroj zračene snage 26. listopada 2022.; žarišta tog dana: 140.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
26. lis 2022.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
38,0FWI · vrlo visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 19.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
36,9°C · 21 % RV
Najviša temperatura 36,9 °C i najniža vlažnost 21 % 28. listopada 2022.; udari vjetra 40 km/h 25. listopada 2022..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 8.900osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 45 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2020).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
dnevnik
Datum početka: 28. rujna 2022. → 4. listopada 2022..
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani reanalizom ERA5
dnevnik
Datum početka: 4. listopada 2022. → 28. rujna 2022..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
37°najviša
40km/h · najjači udar
18%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 19 dana.
Ovo je područje već gorjelo
99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 19.282 ha 2016., 15.324 ha 2017., 13.425 ha 2018., 15.859 ha 2019., 13.397 ha 2020., 8.773 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 24.630 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2020
Izgrađena površina45ha
Stanovnici≈ 8.900
Unutar opsega bilo je oko 45 ha izgrađene površine i živjelo je oko 8.900 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
4. lis
35,7 °C
22 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 38
5. lis
35,4 °C
18 %
35 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
6. lis
35,1 °C
23 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
7. lis
35,3 °C
23 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
8. lis
33,2 °C
31 %
38 km/h
0,6 mm
Visoka 36
9. lis
33,5 °C
25 %
28 km/h
0,0 mm
Visoka 33
10. lis
33,8 °C
25 %
33 km/h
0,0 mm
Visoka 37
11. lis
32,5 °C
24 %
36 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
12. lis
32,7 °C
26 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 36
13. lis
34,0 °C
26 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 36
14. lis
35,0 °C
20 %
28 km/h
0,0 mm
Visoka 37
15. lis
34,3 °C
21 %
36 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
16. lis
33,6 °C
21 %
36 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
17. lis
33,5 °C
24 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
18. lis
32,5 °C
31 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 36
19. lis
31,2 °C
40 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 31
20. lis
32,2 °C
35 %
29 km/h
0,3 mm
Visoka 31
21. lis
34,6 °C
23 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 37
22. lis
35,5 °C
21 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
23. lis
35,2 °C
24 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
24. lis
36,1 °C
24 %
30 km/h
0,1 mm
Vrlo visoka 39
25. lis
34,9 °C
28 %
40 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 45
26. lis
36,6 °C
23 %
38 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
27. lis
36,7 °C
21 %
37 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
28. lis
36,9 °C
21 %
35 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
29. lis
31,1 °C
47 %
32 km/h
4,9 mm
Niska 7
30. lis
30,5 °C
44 %
27 km/h
0,2 mm
Umjerena 16
31. lis
35,5 °C
30 %
32 km/h
0,1 mm
Visoka 30
1. stu
33,5 °C
35 %
34 km/h
0,1 mm
Visoka 34
2. stu
32,3 °C
37 %
31 km/h
0,6 mm
Visoka 27
3. stu poslije
31,7 °C
43 %
25 km/h
0,7 mm
Visoka 22
4. stu poslije
33,2 °C
37 %
33 km/h
0,4 mm
Visoka 27
5. stu poslije
33,8 °C
39 %
35 km/h
0,9 mm
Visoka 24
6. stu poslije
34,2 °C
35 %
33 km/h
0,6 mm
Visoka 28
7. stu poslije
34,3 °C
35 %
28 km/h
0,0 mm
Visoka 28
8. stu poslije
35,7 °C
32 %
37 km/h
0,2 mm
Visoka 33
9. stu poslije
34,1 °C
36 %
44 km/h
0,2 mm
Visoka 37
10. stu poslije
33,9 °C
35 %
33 km/h
0,3 mm
Visoka 34
11. stu poslije
33,2 °C
37 %
30 km/h
0,1 mm
Visoka 30
12. stu poslije
33,4 °C
34 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 32
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 38,0 i najnižom vlagom od 22 %; prije toga: 19 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 29.
FWI na početku38,0
Najniža vlaga22 %
Dani bez kiše19
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Milange, 4. listopada 2022.
24.944 ha30 danaFWI 38,0Najniža vlaga 22 %
Požar Lugela, listopad 2021
8.691 ha10 danaFWI 40,7Najniža vlaga 22 %udaljen 45 km, 2021.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 15,9 mm, 20. lis.
Bio je 6,9 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 30 dana (medijan: 17 dana).
Većih od njega bilo je samo 1 od 29 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 7 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,4 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
—prva kiša
—bez kiše deset dana
40km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 2. stu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 22 od 29, s medijanom od 4,4 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
GWIS (Copernicus) ga datira između 4. listopada 2022. i 2. studenoga 2022.: 30 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 24.944 hektara (249,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Milange (21.837 ha, 3,9 %); Lugela (3.400 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,9 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 45, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 29. Medijan trajanja bio je 17 dana, a medijan površine 3.634 ha; 10 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 1 od 29 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 7 od 29 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,4 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 4 poligona.
Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.