Preskoči na sadržaj
worldfires
IT · Italija · –

Požar Messina, 3. kolovoza 2024. Messina

Ugašen · zadnja detekcija 4. kol 2024. 00:00 UTC

Požar je počeo 3. kolovoza 2024. na području općine Messina, Italija, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 146 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 51. najveći u regiji Messina od 2016. (od 70 sa stranicom). 68. u državi Italija u 2024., od 112.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (24,2 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
146ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
3. kol 2024. – 4. kol 2024.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
3. kol
2024
Toplinska žarišta
9
u jednom žarištu: 24 MW
Opasnost na početku
30
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
46MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. kol4. kol
4. kol 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. kol 2024. · 17 MW · 2 4. kol 2024. · 76 MW · 7
3. kol 4. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

33°najviša
33km/h · najjači udar
30%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 11 dana.

Ovo je područje već gorjelo

26 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 8 ha 2017., 23 ha 2020., 11 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 38 ha koji su već izgorjeli.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Messina 218.786 stan. · 6,2 km od središta ovdje je počeo
    147 ha stigao 3. kol
    0,7 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Makija49 %
  • Ostala prirodna područja44 %
  • Listopadne šume4,7 %
  • Poljoprivredna područja2,7 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. kol 33,4 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 30
4. kol 29,0 °C 40 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 32
5. kol poslije 27,7 °C 59 % 23 km/h 0,5 mm Visoka 23
6. kol poslije 28,9 °C 46 % 19 km/h 0,0 mm Umjerena 20
7. kol poslije 29,9 °C 44 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 21
8. kol poslije 29,3 °C 43 % 28 km/h 0,2 mm Visoka 27
9. kol poslije 29,6 °C 45 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 22
10. kol poslije 29,5 °C 48 % 24 km/h 0,1 mm Umjerena 21
11. kol poslije 30,1 °C 45 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 21
12. kol poslije 29,8 °C 43 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 26
13. kol poslije 30,6 °C 45 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 23
14. kol poslije 31,4 °C 43 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 28

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 30,3 i najnižom vlagom od 30 %; prije toga: 11 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 36.

FWI na početku 30,3
Najniža vlaga 30 %
Dani bez kiše 11
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Motta San Giovanni, srpanj 2021
415 ha 4 dana FWI 29,0 Najniža vlaga 30 % udaljen 27 km, 2021.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
253 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
2,4 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 19 od 36)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 146 ha prema medijanu od 253 ha. Trajao je 2 dana (medijan: 3 dana).

Kod 17 od 36 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
33km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 4. kol, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 19 od 36, s medijanom od 2,4 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. srp 2024.
Poslije · 11. kol 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. kolovoza 2024. je zrak uz požar dosegnuo 33 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,533 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM1066 µg/m³
Optička debljina0,46
1. kol3. kol5. kol7. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 9Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Italija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Messina?
Copernicus ga datira između 3. kolovoza 2024. i 4. kolovoza 2024.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 146 hektara (1,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Messina (147 ha, 0,7 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Messina i zaustavila se 6,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,4 °C, najniža vlaga od 30 % i udari vjetra od 33 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 32, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Italija, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 36. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 253 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 17 od 36 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,4 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 1515 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 1515.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 9 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.