Preskoči na sadržaj
worldfires
DZ · Alžir · –

Požar Melbou, listopad 2023 ملبو · Melbou

Ugašen · zadnja detekcija 19. lis 2023. 02:19 UTC

Požar je počeo 18. listopada 2023. na području općine Melbou, Alžir, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 366 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 27. najveći u regiji Jijel od 2016. (od 110 sa stranicom). 27. u državi Alžir u 2023., od 86.

Opožarena površina
366ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
18. lis 2023. – 19. lis 2023.
Pogođene općine
1
komuna
Počeo
18. lis
2023
Toplinska žarišta
44
u jednom žarištu: 81 MW
Opasnost na početku
44
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
567MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 18. lis19. lis
19. lis 2023.

Kako se razvijao, iz dana u dan

18. lis 2023. · 1.134 MW · 43 19. lis 2023. · 0 MW · 1
18. lis 19. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
53km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 24 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,4 mm 24. lis.

Ovo je područje već gorjelo

6 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 20 ha 2020., 2 ha 2021..

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Melbou ملبو 11.396 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    367 ha stigao 18. lis
    7,7 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Mješovite šume78 %
  • Ostala prirodna područja20 %
  • Izgrađena područja1,6 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina6,2 ha
Stanovnici≈ 950

Unutar opsega bilo je oko 6,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 950 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
18. lis 32,2 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
19. lis 30,1 °C 26 % 53 km/h 0,0 mm Visoka 33
20. lis poslije 29,8 °C 25 % 54 km/h 0,0 mm Visoka 29
21. lis poslije 24,0 °C 42 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
22. lis poslije 29,0 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
23. lis poslije 30,8 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 34
24. lis poslije 26,0 °C 41 % 37 km/h 4,4 mm Vrlo niska 5

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 44,2 i najnižom vlagom od 29 %; prije toga: 24 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 31.

FWI na početku 44,2
Najniža vlaga 29 %
Dani bez kiše 24
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Beni Ksila, kolovoz 2017
103 ha 2 dana FWI 44,6 Najniža vlaga 29 % udaljen 70 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,5 mm, 12. kol.

Kako su završili

3 dana
medijan trajanja
335 ha
medijan površine
10 %
prešli 1.000 ha
1,9 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 31)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (366 ha prema medijanu od 335 ha) i trajao 2 dana (medijan: 3 dana).

Kod 15 od 31 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,9 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

4,4 mmprva kiša
24. lis5 dana nakon kraja
53km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 19. lis, a 24. lis palo je 4,4 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 31, s medijanom od 1,9 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 11. lis 2023.
Poslije · 26. lis 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. listopada 2023. je zrak uz požar dosegnuo 36 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 29: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,536 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM10179 µg/m³
Optička debljina0,58
16. lis18. lis20. lis22. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 44Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Alžir

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Melbou?
Copernicus ga datira između 18. listopada 2023. i 19. listopada 2023.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 366 hektara (3,7 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Melbou (367 ha, 7,7 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Melbou i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,2 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Alžir, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 31. Medijan trajanja bio je 3 dana, a medijan površine 335 ha; 10 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 15 od 31 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,9 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 14 · 1021 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 14 · 1021.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 44 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.