Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Meconta, rujan 2022 Meconta

Ugašen · zadnja detekcija 1. lis 2022. 11:25 UTC

Požar je počeo 18. rujna 2022. na području Meconta, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 13 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 5.021 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 143. najveći u regiji Nampula od 2016. (od 392 sa stranicom). 84. u državi Mozambik u 2022., od 206.

Usporedi s…
Opožarena površina
5.021ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
13dana
18. ruj 2022. – 30. ruj 2022.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
18. ruj
2022
Toplinska žarišta
171
u jednom žarištu: 48 MW
Opasnost na početku
38
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
135MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 18. ruj30. ruj
1. lis 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

18. ruj 2022. · 81 MW · 5 19. ruj 2022. · 184 MW · 14 20. ruj 2022. · 760 MW · 93 21. ruj 2022. · 255 MW · 22 22. ruj 2022. · 96 MW · 11 23. ruj 2022. · 29 MW · 2 26. ruj 2022. · 4 MW · 1 27. ruj 2022. · 34 MW · 4 28. ruj 2022. · 6 MW · 1 29. ruj 2022. · 4 MW · 1 30. ruj 2022. · 167 MW · 16 1. lis 2022. · 6 MW · 1
18. ruj 20. ruj 22. ruj 26. ruj 28. ruj 30. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
47km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 23 dana.

Ovo je područje već gorjelo

96 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.729 ha 2016., 1.983 ha 2017., 1.942 ha 2018., 2.260 ha 2019., 3.137 ha 2020., 857 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.844 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 7,8 % površine koju ima Zagreb (50 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Meconta ovdje je počeo
    5.056 ha stigao 18. ruj
    1,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina8,8 ha
Stanovnici≈ 900

Unutar opsega bilo je oko 8,8 ha izgrađene površine i živjelo je oko 900 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
18. ruj 33,0 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
19. ruj 33,5 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
20. ruj 33,7 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
21. ruj 31,0 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 36
22. ruj 30,5 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. ruj 30,9 °C 46 % 47 km/h 0,1 mm Visoka 28
24. ruj 31,6 °C 38 % 32 km/h 0,5 mm Visoka 26
25. ruj 31,7 °C 40 % 36 km/h 0,3 mm Visoka 27
26. ruj 31,8 °C 36 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 32
27. ruj 31,5 °C 43 % 42 km/h 0,2 mm Visoka 32
28. ruj 30,4 °C 38 % 31 km/h 0,1 mm Visoka 28
29. ruj 32,1 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 31
30. ruj 32,3 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. lis poslije 32,9 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 35
2. lis poslije 32,7 °C 38 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. lis poslije 33,9 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
4. lis poslije 34,7 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
5. lis poslije 33,7 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
6. lis poslije 34,6 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
7. lis poslije 34,1 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
8. lis poslije 33,3 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 37
9. lis poslije 33,3 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
10. lis poslije 32,7 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 11. ruj 2022.
Poslije · 7. lis 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 30 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 16: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,530 µg/m³
Dana iznad smjernice2 dana
PM1043 µg/m³
Optička debljina0,34
161718192021222324252627282930123
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 171Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Meconta?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 18. rujna 2022. do 30. rujna 2022. (13 dana). Perimetar ga datira od 18. rujna 2022. do 23. rujna 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 5.021 hektara (50,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Meconta (5.056 ha, 1,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 33,7 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 47 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 23. rujna 2022. → 30. rujna 2022..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 18. rujna 2022. do 23. rujna 2022.. 171 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.