Požar Mavinga, 1. rujna 2025. Mavinga
Požar je počeo 1. rujna 2025. na području Mavinga, Angola, a sateliti su ga vidjeli kako gori 18 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 22.025 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 35. najveći u regiji Cuando Cubango od 2016. (od 660 sa stranicom). 16. u državi Angola u 2025., od 191.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 22.025ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 18dana
- 1. ruj 2025. – 18. ruj 2025.
- Pogođene općine
- 1
- općina
- Počeo
- 1. ruj
- 2025
- Toplinska žarišta
- 634
- u jednom žarištu: 0 MW
- Opasnost na početku
- 59
- Ekstremna · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 573MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
94 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 835 ha 2016., 5.484 ha 2017., 5.094 ha 2018., 10.251 ha 2019., 4.925 ha 2020., 6.531 ha 2021., 3.009 ha 2022., 8.843 ha 2023., 125 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 20.653 ha koji su već izgorjeli.
- 6.531 ha Požar Mavinga, rujan 2021 ukupno 7.124 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.567 ha Požar Mavinga, studeni 2018 ukupno 5.454 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.923 ha Požar Mavinga, rujan 2020 ukupno 6.228 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 462 ha Požar Mavinga, rujan 2020 ukupno 5.754 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5 ha Požar Mavinga, rujan 2020 ukupno 12.252 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mavinga ovdje je počeo22.194 ha0,5 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. ruj | 33,8 °C | 6 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 2. ruj | 33,1 °C | 8 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 3. ruj | 31,6 °C | 10 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 64 |
| 4. ruj | 32,5 °C | 8 % | 58 km/h | 0,0 mm | Vrlo ekstremna 72 |
| 5. ruj | 33,7 °C | 2 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 6. ruj | 34,8 °C | 5 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 7. ruj | 35,2 °C | 7 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 8. ruj | 35,5 °C | 5 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 9. ruj | 36,0 °C | 7 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 64 |
| 10. ruj | 35,9 °C | 7 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo ekstremna 71 |
| 11. ruj | 34,9 °C | 10 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 64 |
| 12. ruj | 34,9 °C | 7 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 64 |
| 13. ruj | 34,9 °C | 9 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 68 |
| 14. ruj | 35,8 °C | 8 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 15. ruj | 36,1 °C | 5 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 62 |
| 16. ruj | 37,8 °C | 8 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 69 |
| 17. ruj | 37,4 °C | 5 % | 25 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 56 |
| 18. ruj | 37,6 °C | 8 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 65 |
| 19. ruj poslije | 36,4 °C | 11 % | 47 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 70 |
| 20. ruj poslije | 35,4 °C | 13 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 65 |
| 21. ruj poslije | 34,8 °C | 19 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 22. ruj poslije | 35,2 °C | 13 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 23. ruj poslije | 35,5 °C | 10 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 24. ruj poslije | 37,2 °C | 10 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 25. ruj poslije | 37,3 °C | 8 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 69 |
| 26. ruj poslije | 36,3 °C | 11 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo ekstremna 71 |
| 27. ruj poslije | 36,3 °C | 15 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 28. ruj poslije | 36,3 °C | 8 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus8. rujna 2025. je zrak uz požar dosegnuo 36 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 26: 1,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 0Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 12.252 haMavinga11. rujna 2020. · 20 dana · 17 km daleko
- 13.010 haMavinga23. kolovoza 2025. · 24 dana · 20 km daleko
- 10.588 haMavinga23. kolovoza 2019. · 16 dana · 23 km daleko
- 12.335 haMavinga6. rujna 2023. · 21 dan · 35 km daleko
- 10.530 haMavinga25. rujna 2025. · 14 dana · 36 km daleko
- 11.340 haRivungo19. rujna 2022. · 14 dana · 37 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mavinga?
- GWIS (Copernicus) ga datira između 1. rujna 2025. i 18. rujna 2025.: 18 dana od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 22.025 hektara (220,2 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Mavinga (22.194 ha, 0,5 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 37,8 °C, najniža vlaga od 2 % i udari vjetra od 58 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 72, razred Vrlo ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Angola (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Datum početka: 31. kolovoza 2025. → 1. rujna 2025..
- Datum početka: 1. rujna 2025. → 31. kolovoza 2025..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. Nijedno žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.