Požar Mavinga, 9. kolovoza 2023. Mavinga
Požar je počeo 9. kolovoza 2023. na području Mavinga, Angola, a sateliti su ga vidjeli kako gori 35 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 28.469 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 22. najveći u regiji Cuando Cubango od 2016. (od 660 sa stranicom). 3. u državi Angola u 2023., od 158.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 28.469ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 35dana
- 9. kol 2023. – 12. ruj 2023.
- Pogođene općine
- 1
- općina
- Počeo
- 9. kol
- 2023
- Toplinska žarišta
- 1.173
- u jednom žarištu: 139 MW
- Opasnost na početku
- 34
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 466MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
89 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 11.034 ha 2016., 3.192 ha 2017., 9.995 ha 2018., 4.646 ha 2019., 1.164 ha 2020., 14.831 ha 2021., 2.516 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 25.373 ha koji su već izgorjeli.
- 10.933 ha Požar Mavinga, kolovoz 2016 ukupno 21.075 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 9.248 ha Požar Mavinga, kolovoz 2021 ukupno 23.630 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5.690 ha Požar Mavinga, rujan 2018 ukupno 12.634 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.867 ha Požar Mavinga, srpanj 2019 ukupno 16.207 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 606 ha Požar Mavinga, kolovoz 2019 ukupno 5.074 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 585 ha Požar Mavinga, rujan 2017 ukupno 10.463 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2 ha Požar Mavinga, kolovoz 2018 ukupno 6.337 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Mavinga ovdje je počeo28.695 ha stigao 9. kol0,6 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 9. kol | 26,8 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 10. kol | 27,5 °C | 23 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 11. kol | 27,5 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 12. kol | 28,5 °C | 18 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 13. kol | 28,8 °C | 16 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 14. kol | 29,5 °C | 18 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 15. kol | 30,6 °C | 14 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 16. kol | 30,4 °C | 11 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 17. kol | 31,1 °C | 17 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 18. kol | 31,9 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 19. kol | 31,5 °C | 14 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 20. kol | 32,2 °C | 14 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 21. kol | 33,2 °C | 14 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 22. kol | 34,3 °C | 11 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 23. kol | 34,7 °C | 11 % | 22 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 24. kol | 34,0 °C | 13 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 25. kol | 34,0 °C | 15 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 26. kol | 33,5 °C | 13 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 27. kol | 31,9 °C | 14 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 28. kol | 28,4 °C | 29 % | 54 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 29. kol | 27,3 °C | 27 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 30. kol | 27,2 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 31. kol | 28,3 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 1. ruj | 31,5 °C | 14 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 2. ruj | 32,1 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 3. ruj | 33,1 °C | 11 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 4. ruj | 33,0 °C | 12 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 5. ruj | 33,2 °C | 12 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 6. ruj | 33,2 °C | 16 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 51 |
| 7. ruj | 33,9 °C | 14 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 8. ruj | 34,0 °C | 14 % | 43 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 9. ruj | 34,2 °C | 13 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 10. ruj | 33,5 °C | 12 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 11. ruj | 34,5 °C | 13 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 12. ruj | 27,6 °C | 15 % | 47 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 13. ruj poslije | 32,0 °C | 18 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 14. ruj poslije | 32,8 °C | 15 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 15. ruj poslije | 33,5 °C | 17 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 16. ruj poslije | 33,8 °C | 11 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 17. ruj poslije | 34,8 °C | 11 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 18. ruj poslije | 35,8 °C | 12 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 19. ruj poslije | 34,3 °C | 15 % | 49 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 64 |
| 20. ruj poslije | 34,8 °C | 15 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 21. ruj poslije | 35,1 °C | 14 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 22. ruj poslije | 34,5 °C | 15 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus26. kolovoza 2023. je zrak uz požar dosegnuo 50 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 34: 2,3 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 1.173Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 26.945 haMavinga2. rujna 2025. · 28 dana · 7 km daleko
- 21.075 haMavinga1. kolovoza 2016. · 10 dana · 9 km daleko
- 23.630 haMavinga25. kolovoza 2021. · 21 dan · 10 km daleko
- 16.870 haMavinga17. kolovoza 2024. · 20 dana · 15 km daleko
- 16.207 haMavinga12. srpnja 2019. · 26 dana · 15 km daleko
- 43.374 haMavinga24. kolovoza 2026. · 26 dana · 17 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Mavinga?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 9. kolovoza 2023. do 12. rujna 2023. (35 dana). Perimetar ga datira od 15. kolovoza 2023. do 11. rujna 2023..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 28.469 hektara (284,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Mavinga (28.695 ha, 0,6 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 34,7 °C, najniža vlaga od 11 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 61, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Angola (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 11. rujna 2023. → 12. rujna 2023..
- Datum početka: 15. kolovoza 2023. → 9. kolovoza 2023..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 15. kolovoza 2023. do 11. rujna 2023.. 1.173 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.