Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Maúa, rujan 2022 Maúa, Majune

Ugašen · zadnja detekcija 14. lis 2022. 10:42 UTC

Požar je počeo 28. rujna 2022. na području Maúa, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 17 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 9.210 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 39. najveći u regiji Niassa od 2016. (od 373 sa stranicom). 35. u državi Mozambik u 2022., od 206.

Opožarena površina
9.210ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
17dana
28. ruj 2022. – 14. lis 2022.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
28. ruj
2022
Toplinska žarišta
417
u jednom žarištu: 106 MW
Opasnost na početku
31
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
247MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 28. ruj14. lis
14. lis 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

28. ruj 2022. · 6 MW · 1 30. ruj 2022. · 46 MW · 12 1. lis 2022. · 79 MW · 9 2. lis 2022. · 768 MW · 39 3. lis 2022. · 190 MW · 13 4. lis 2022. · 64 MW · 14 5. lis 2022. · 321 MW · 46 6. lis 2022. · 685 MW · 91 7. lis 2022. · 948 MW · 103 8. lis 2022. · 688 MW · 69 9. lis 2022. · 39 MW · 7 10. lis 2022. · 42 MW · 4 11. lis 2022. · 4 MW · 1 12. lis 2022. · 13 MW · 3 13. lis 2022. · 17 MW · 2 14. lis 2022. · 46 MW · 3
28. ruj 3. lis 7. lis 11. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
45km/h · najjači udar
18%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 36 dana.

Ovo je područje već gorjelo

47 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 7 ha 2016., 2.803 ha 2017., 241 ha 2019., 930 ha 2020., 1.962 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.320 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 14 % površine koju ima Zagreb (92 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Maúa ovdje je počeo
    6.227 ha stigao 28. ruj
    0,8 %
  2. 3.040 ha stigao 2. lis
    0,3 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
28. ruj 28,1 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 31
29. ruj 28,0 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
30. ruj 27,7 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 29
1. lis 28,6 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
2. lis 29,0 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. lis 29,0 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 31
4. lis 30,2 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 35
5. lis 29,8 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 38
6. lis 30,6 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
7. lis 29,5 °C 20 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
8. lis 29,7 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
9. lis 28,4 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 37
10. lis 29,2 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
11. lis 28,3 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 38
12. lis 28,4 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
13. lis 29,2 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 38
14. lis 30,0 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
15. lis poslije 29,3 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 36
16. lis poslije 29,2 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 37
17. lis poslije 29,1 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 38
18. lis poslije 27,7 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 32
19. lis poslije 27,4 °C 36 % 32 km/h 0,2 mm Visoka 32
20. lis poslije 29,7 °C 26 % 34 km/h 0,1 mm Visoka 33
21. lis poslije 30,2 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. lis poslije 30,4 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. lis poslije 30,3 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
24. lis poslije 31,2 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 30,8 i najnižom vlagom od 29 %; prije toga: 36 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 35.

FWI na početku 30,8
Najniža vlaga 29 %
Dani bez kiše 36
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Namuno, rujan 2017
3.349 ha 14 dana FWI 32,0 Najniža vlaga 29 % udaljen 242 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

12 dana
medijan trajanja
3.900 ha
medijan površine
6 %
prešli 10.000 ha
1,7 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 16 od 35)

Bio je 2,4 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 17 dana (medijan: 12 dana).

Većih od njega bilo je samo 2 od 35 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 19 od 35 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,7 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
45km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 14. lis, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 16 od 35, s medijanom od 1,7 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 21. ruj 2022.
Poslije · 21. lis 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. listopada 2022. je zrak uz požar dosegnuo 78 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 30: 2,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,578 µg/m³
Dana iznad smjernice12 dana
PM10112 µg/m³
Optička debljina0,79
26. ruj1. lis6. lis11. lis16. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 417Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Maúa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 28. rujna 2022. do 14. listopada 2022. (17 dana). Perimetar ga datira od 30. rujna 2022. do 9. listopada 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 9.210 hektara (92,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Maúa (6.227 ha, 0,8 %); Majune (3.040 ha, 0,3 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,6 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 35. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 3.900 ha; 6 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 2 od 35 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 19 od 35 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,7 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 9. listopada 2022. → 14. listopada 2022..
  2. Datum početka: 30. rujna 2022. → 28. rujna 2022..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 30. rujna 2022. do 9. listopada 2022.. 417 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.