Preskoči na sadržaj
worldfires
SL · Sijera Leone · →

Požar Masungbala, 23. travnja 2026. Masungbala, Tonko Limba, Bramaia

Ugašen · zadnja detekcija 7. svi 2026. 14:44 UTC

Požar je počeo 23. travnja 2026. na području Masungbala, Sijera Leone, a sateliti su ga vidjeli kako gori 15 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.112 hektara, raspoređen na 4 općine.

To je 93. najveći u regiji Northern od 2016. (od 1112 sa stranicom). 51. u državi Sijera Leone u 2026., od 305.

Usporedi s…
Opožarena površina
3.112ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
15dana
23. tra 2026. – 7. svi 2026.
Pogođene općine
4
poglavarstava
Počeo
23. tra
2026
Toplinska žarišta
82
u jednom žarištu: 256 MW
Opasnost na početku
40
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
580MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 23. tra7. svi
7. svi 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

23. tra 2026. · 2.553 MW · 42 25. tra 2026. · 294 MW · 16 28. tra 2026. · 17 MW · 1 2. svi 2026. · 537 MW · 16 5. svi 2026. · 29 MW · 1 7. svi 2026. · 55 MW · 6
23. tra 25. tra 28. tra 2. svi 5. svi 7. svi

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
41km/h · najjači udar
27%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 39 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,3 mm 15. svi.

Ovo je područje već gorjelo

48 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 770 ha 2017., 34 ha 2020., 54 ha 2022., 1.084 ha 2024., 12 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.488 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 4,8 % površine koju ima Zagreb (31 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Masungbala ovdje je počeo
    1.773 ha stigao 23. tra
    5,7 %
  2. 1.351 ha stigao 23. tra
    1,5 %
  3. 6 ha stigao 2. svi
    0,0 %
  4. 3 ha
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina6,9 ha
Stanovnici≈ 1.800

Unutar opsega bilo je oko 6,9 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.800 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
23. tra 35,7 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
24. tra 34,0 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
25. tra 36,1 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 38
26. tra 34,1 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
27. tra 34,7 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 36
28. tra 36,6 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
29. tra 35,8 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
30. tra 37,3 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 38
1. svi 37,4 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
2. svi 35,9 °C 42 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 38
3. svi 34,3 °C 53 % 37 km/h 0,1 mm Visoka 30
4. svi 36,7 °C 42 % 33 km/h 0,4 mm Visoka 30
5. svi 34,7 °C 46 % 36 km/h 0,2 mm Visoka 32
6. svi 34,6 °C 45 % 41 km/h 0,6 mm Visoka 29
7. svi 35,4 °C 42 % 37 km/h 0,9 mm Visoka 27
8. svi poslije 34,4 °C 40 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 31
9. svi poslije 33,2 °C 48 % 16 km/h 0,4 mm Visoka 26
10. svi poslije 35,2 °C 44 % 34 km/h 0,4 mm Visoka 30
11. svi poslije 37,2 °C 42 % 38 km/h 0,5 mm Visoka 32
12. svi poslije 34,1 °C 52 % 28 km/h 0,2 mm Visoka 28
13. svi poslije 36,6 °C 43 % 40 km/h 0,6 mm Visoka 31
14. svi poslije 34,1 °C 53 % 33 km/h 0,6 mm Visoka 26
15. svi poslije 35,9 °C 49 % 33 km/h 2,3 mm Umjerena 15

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 16. tra 2026.
Poslije · 14. svi 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

4. svibnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 95 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 45: 3,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,595 µg/m³
Dana iznad smjernice18 dana
PM10123 µg/m³
Optička debljina0,89
2122232425262728293012345678910
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 82Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Sijera Leone ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Masungbala?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 23. travnja 2026. do 7. svibnja 2026. (15 dana). Perimetar ga datira od 23. travnja 2026. do 2. svibnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.112 hektara (31,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 4 općine: Masungbala (1.773 ha, 5,7 %); Tonko Limba (1.351 ha, 1,5 %); Bramaia (6 ha, 0,0 %); Magbema (3 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,4 °C, najniža vlaga od 27 % i udari vjetra od 41 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 41, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Sijera Leone (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. travnja 2026. do 2. svibnja 2026.. 82 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.