Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Mansa, 1. rujna 2021. Mansa

Ugašen · zadnja detekcija 14. ruj 2021. 10:49 UTC

Požar je počeo 1. rujna 2021. na području Mansa, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 14 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.048 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 350. najveći u regiji Luapula od 2016. (od 534 sa stranicom). 120. u državi Zambija u 2021., od 213.

Usporedi s…
Opožarena površina
4.048ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
14dana
1. ruj 2021. – 14. ruj 2021.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
1. ruj
2021
Toplinska žarišta
122
u jednom žarištu: 52 MW
Opasnost na početku
40
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
93MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. ruj14. ruj
14. ruj 2021.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. ruj 2021. · 6 MW · 6 2. ruj 2021. · 305 MW · 21 3. ruj 2021. · 119 MW · 17 4. ruj 2021. · 187 MW · 25 5. ruj 2021. · 164 MW · 27 6. ruj 2021. · 173 MW · 14 7. ruj 2021. · 16 MW · 3 10. ruj 2021. · 10 MW · 5 12. ruj 2021. · 31 MW · 2 13. ruj 2021. · 5 MW · 1 14. ruj 2021. · 7 MW · 1
1. ruj 2. ruj 3. ruj 5. ruj 7. ruj 12. ruj 14. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
44km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 3.362 ha 2016., 2.478 ha 2017., 2.177 ha 2018., 1.733 ha 2019., 3.447 ha 2020.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.989 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,3 % površine koju ima Zagreb (40 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Mansa ovdje je počeo
    4.076 ha stigao 1. ruj
    0,5 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina12 ha
Stanovnici≈ 1.500

Unutar opsega bilo je oko 12 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.500 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. ruj 29,0 °C 21 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
2. ruj 29,1 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
3. ruj 29,3 °C 25 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
4. ruj 29,2 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
5. ruj 29,4 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
6. ruj 29,2 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
7. ruj 29,8 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
8. ruj 30,3 °C 25 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
9. ruj 29,9 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
10. ruj 27,2 °C 29 % 56 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
11. ruj 25,3 °C 32 % 53 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
12. ruj 27,1 °C 32 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
13. ruj 29,9 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
14. ruj 30,7 °C 31 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
15. ruj poslije 31,4 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. ruj poslije 32,5 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 35
17. ruj poslije 32,7 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 37

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. kol 2021.
Poslije · 21. ruj 2021.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 122Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mansa?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. rujna 2021. do 14. rujna 2021. (14 dana). Perimetar ga datira od 1. rujna 2021. do 7. rujna 2021..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.048 hektara (40,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Mansa (4.076 ha, 0,5 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,8 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 7. rujna 2021. → 14. rujna 2021..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 1. rujna 2021. do 7. rujna 2021.. 122 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.