Preskoči na sadržaj
worldfires
FR · Francuska · →

Požar Mana, 24. listopada 2026. Saint-Laurent-du-Maroni, Mana, Awala-Yalimapo

Gori · zadnja detekcija 3. stu 2026. 04:55 UTC

Sateliti su prvi put otkrili vatru 24. listopada 2026. na području općine Mana, Francuska. Aktivan je 10 dana, s 35 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 462 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 3 općine.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (28,9 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…

Copernicus još nije objavio opožareni opseg, koji se iz satelitske snimke mjeri nekoliko dana. Za sada je površina ona rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Kad opseg stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.

Je li još aktivan?

Sateliti su otkrili vatru 3. stu 2026. 04:55 UTC. Sve upućuje na to da još gori. Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.

Površina s vatrom
≈ 462ha
rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
Trajanje
10dana
24. lis 2026. – 2. stu 2026.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
24. lis
2026
Toplinska žarišta
35
u jednom žarištu: 29 MW
Opasnost na početku
5
Vrlo niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
65MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 24. lis2. stu
3. stu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

24. lis 2026. · 0 MW · 0 25. lis 2026. · 14 MW · 3 26. lis 2026. · 37 MW · 4 27. lis 2026. · 20 MW · 5 28. lis 2026. · 0 MW · 0 29. lis 2026. · 1 MW · 1 30. lis 2026. · 10 MW · 3 31. lis 2026. · 257 MW · 24 1. stu 2026. · 118 MW · 15 2. stu 2026. · 0 MW · 0 3. stu 2026. · 0 MW · 0
24. lis 26. lis 28. lis 30. lis 31. lis 1. stu 3. stu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
39km/h · najjači udar
35%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,1 mm 3. stu.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Saint-Laurent-du-Maroni 54.429 stan. · 2,3 km od središta
    238 ha stigao 25. lis
    0,1 %
  2. Mana 10.957 stan. · 6,7 km od središta ovdje je počeo
    224 ha stigao 24. lis
    0,0 %
  3. Awala-Yalimapo 1.577 stan. · 10,2 km od središta
    0 ha stigao 24. lis
    0,0 %

Površina s vatrom unutar svake općine, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok ne stigne službeni opseg. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
24. lis 34,8 °C 47 % 38 km/h 1,2 mm Vrlo niska 5
25. lis 34,6 °C 45 % 32 km/h 1,0 mm Niska 8
26. lis 35,4 °C 43 % 37 km/h 0,0 mm Umjerena 13
27. lis 35,7 °C 44 % 30 km/h 3,1 mm Vrlo niska 5
28. lis 33,6 °C 52 % 25 km/h 2,2 mm Vrlo niska 4
29. lis 34,4 °C 51 % 37 km/h 2,9 mm Vrlo niska 3
30. lis 34,6 °C 47 % 34 km/h 2,1 mm Vrlo niska 5
31. lis 36,1 °C 35 % 36 km/h 1,0 mm Umjerena 12
1. stu 35,3 °C 43 % 36 km/h 0,7 mm Umjerena 12
2. stu 36,3 °C 36 % 39 km/h 0,2 mm Umjerena 17
3. stu poslije 34,1 °C 48 % 34 km/h 2,1 mm Niska 7

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 17. lis 2026.
Poslije · 2. stu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

7. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 17 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,517 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1021 µg/m³
Optička debljina0,26
789101112131415161718
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 35Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Francuska ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Mana?
Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 24. listopada 2026. do 2. studenoga 2026. (10 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
Kolika je površina izgorjela?
Još nema službenog opsega. Žarišta rekonstruiraju oko 462 hektara s vatrom (4,6 km²); Copernicus će objaviti izmjerenu brojku za nekoliko dana.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Saint-Laurent-du-Maroni (238 ha, 0,1 %); Mana (224 ha, 0,0 %); Awala-Yalimapo (0 ha, 0,0 %).
Je li požar Mana još aktivan?
Da: sateliti su otkrili vatru 3. stu 2026. 04:55 UTC. Za službeno stanje obratite se hitnoj službi.
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 2,3 km od središta područja Saint-Laurent-du-Maroni, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,3 °C, najniža vlaga od 35 % i udari vjetra od 39 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 17, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 21 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Površina: ≈ 546 → ≈ 462 ha.
  2. Datum početka: 23. listopada 2026. → 24. listopada 2026..
  3. Površina: ≈ 476 → ≈ 546 ha.
  4. Datum početka: 22. listopada 2026. → 23. listopada 2026..
  5. Površina: ≈ 490 → ≈ 476 ha.
  6. Datum početka: 21. listopada 2026. → 22. listopada 2026..
  7. Površina: ≈ 588 → ≈ 490 ha.
  8. Datum početka: 20. listopada 2026. → 21. listopada 2026..
  9. Površina: ≈ 602 → ≈ 588 ha.
  10. Datum početka: 19. listopada 2026. → 20. listopada 2026..
  11. Stranica „Saint-Laurent-du-Maroni, 16. listopada 2026.” spojena je s ovom: bio je to isti požar.
  12. Površina: ≈ 560 → ≈ 602 ha.
  13. Datum početka: 18. listopada 2026. → 19. listopada 2026..
  14. Površina: ≈ 406 → ≈ 560 ha.
  15. Površina: ≈ 448 → ≈ 406 ha.
  16. Datum početka: 16. listopada 2026. → 18. listopada 2026..
  17. Datum početka: 15. listopada 2026. → 16. listopada 2026..
  18. Površina: ≈ 532 → ≈ 448 ha.
  19. Datum početka: 15. listopada 2026. → 16. listopada 2026..
  20. Površina: ≈ 574 → ≈ 532 ha.
  21. Datum početka: 14. listopada 2026. → 15. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112 · 18.

Kako to znamo
  • Opsega još nema: površina (≈ 462 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
  • Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 35 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.