Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · –

Požar Malema, 12. kolovoza 2026. Malema

Ugašen · zadnja detekcija 27. kol 2026. 10:58 UTC

Požar je počeo 12. kolovoza 2026. na području Malema, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 16 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.805 hektara, raspoređen na jednu općinu.

352. u državi Mozambik u 2026., od 556.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
3.805ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
16dana
12. kol 2026. – 27. kol 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
12. kol
2026
Toplinska žarišta
70
u jednom žarištu: 45 MW
Opasnost na početku
35
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
50MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. kol27. kol
27. kol 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. kol 2026. · 9 MW · 7 15. kol 2026. · 12 MW · 1 16. kol 2026. · 2 MW · 1 17. kol 2026. · 1 MW · 1 18. kol 2026. · 1 MW · 1 19. kol 2026. · 30 MW · 3 20. kol 2026. · 18 MW · 3 21. kol 2026. · 20 MW · 7 22. kol 2026. · 187 MW · 17 23. kol 2026. · 237 MW · 15 24. kol 2026. · 1 MW · 1 25. kol 2026. · 43 MW · 1 27. kol 2026. · 84 MW · 12
12. kol 17. kol 20. kol 23. kol 27. kol

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
53km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

30 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 150 ha 2018., 179 ha 2020., 272 ha 2024., 965 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 1.158 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 5,9 % površine koju ima Zagreb (38 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Malema ovdje je počeo
    3.829 ha stigao 12. kol
    0,6 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina12 ha
Stanovnici≈ 950

Unutar opsega bilo je oko 12 ha izgrađene površine i živjelo je oko 950 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 12 % površine (Mozambik)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. kol 29,7 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 35
13. kol 24,5 °C 49 % 46 km/h 0,1 mm Visoka 30
14. kol 22,3 °C 49 % 53 km/h 0,0 mm Visoka 31
15. kol 22,8 °C 47 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 26
16. kol 25,3 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 27
17. kol 26,4 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 28
18. kol 27,1 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
19. kol 28,0 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 30
20. kol 27,5 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 29
21. kol 28,5 °C 38 % 35 km/h 0,7 mm Visoka 25
22. kol 31,2 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
23. kol 31,6 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
24. kol 28,1 °C 33 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 38
25. kol 27,8 °C 39 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
26. kol 28,2 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33
27. kol 27,3 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 36
28. kol poslije 27,2 °C 37 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 36
29. kol poslije 26,7 °C 40 % 34 km/h 0,3 mm Visoka 32
30. kol poslije 29,1 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
31. kol poslije 30,2 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 35
1. ruj poslije 30,2 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 35
2. ruj poslije 29,9 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
3. ruj poslije 28,0 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
4. ruj poslije 30,1 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 35
5. ruj poslije 28,8 °C 37 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 33
6. ruj poslije 31,0 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 33

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. kol 2026.
Poslije · 3. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

12. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 93 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 38: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,593 µg/m³
Dana iznad smjernice6 dana
PM1096 µg/m³
Optička debljina1,30
10. kol15. kol20. kol25. kol30. kol
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 70Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Malema?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. kolovoza 2026. do 27. kolovoza 2026. (16 dana). Perimetar ga datira od 18. kolovoza 2026. do 25. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.805 hektara (38,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Malema (3.829 ha, 0,6 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,6 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 53 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 39, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 18. kolovoza 2026. do 25. kolovoza 2026.. 70 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.