Preskoči na sadržaj
worldfires
MR · Mauretanija ·

Požar Maghama, svibanj 2023 Maghama

Ugašen · zadnja detekcija 1. svi 2023. 13:42 UTC

Požar je počeo 1. svibnja 2023. na području Maghama, Mauretanija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 1 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.582 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 11. najveći u regiji Gorgol od 2016. (od 17 sa stranicom). 14. u državi Mauretanija u 2023., od 32.

Opožarena površina
1.582ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
1dan
1. svi 2023. – 1. svi 2023.
Pogođene općine
1
departmana
Počeo
1. svi
2023
Toplinska žarišta
43
u jednom žarištu: 60 MW
Opasnost na početku
70
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,1GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. svi1. svi

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. svi 2023. · 1.075 MW · 43

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

44°najviša
36km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 19 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,5 % površine koju ima Zagreb (16 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Maghama ovdje je počeo
    1.590 ha stigao 1. svi
    0,7 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. svi 43,6 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 70
2. svi poslije 41,8 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 70
3. svi poslije 42,1 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 64
4. svi poslije 44,5 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
5. svi poslije 45,6 °C 9 % 29 km/h 0,0 mm Ekstremna 66
6. svi poslije 45,1 °C 9 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 71
7. svi poslije 44,3 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 67
8. svi poslije 42,8 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 75
9. svi poslije 42,0 °C 24 % 31 km/h 0,1 mm Ekstremna 62
10. svi poslije 39,6 °C 23 % 47 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
11. svi poslije 43,1 °C 13 % 50 km/h 0,0 mm Ekstremna 67

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 69,9 i najnižom vlagom od 15 %; prije toga: 19 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 23.

FWI na početku 69,9
Najniža vlaga 15 %
Dani bez kiše 19
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Sélibabi, svibanj 2023
1.839 ha 2 dana FWI 69,6 Najniža vlaga 19 % udaljen 29 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
2.493 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 23)

Ostao je ispod svojih blizanaca: 1.582 ha prema medijanu od 2.493 ha. Trajao je 1 dan (medijan: 2 dana).

Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
36km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 1. svi, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 23 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 24. tra 2023.
Poslije · 8. svi 2023.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

30. travnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 48 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,548 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM10209 µg/m³
Optička debljina0,45
29. tra1. svi3. svi
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 43Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mauretanija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Maghama?
GWIS (Copernicus) ga datira između 1. svibnja 2023. i 1. svibnja 2023.: 1 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.582 hektara (15,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Maghama (1.590 ha, 0,7 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 43,6 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 36 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 70, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mauretanija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 23. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 2.493 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 43 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.