Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Maga, prosinac 2025 Maga, Zina

Ugašen · zadnja detekcija 7. sij 2026. 11:51 UTC

Požar je počeo 21. prosinca 2025. na području Maga, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 19 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.653 hektara, raspoređen na 2 općine.

103. u državi Kamerun u 2025., od 236.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.653ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
19dana
21. pro 2025. – 8. sij 2026.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
21. pro
2025
Toplinska žarišta
39
u jednom žarištu: 31 MW
Opasnost na početku
47
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
21MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. pro8. sij
7. sij 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. pro 2025. · 13 MW · 3 23. pro 2025. · 21 MW · 4 25. pro 2025. · 41 MW · 4 26. pro 2025. · 6 MW · 1 29. pro 2025. · 28 MW · 7 30. pro 2025. · 8 MW · 2 31. pro 2025. · 32 MW · 6 1. sij 2026. · 5 MW · 1 2. sij 2026. · 34 MW · 8 5. sij 2026. · 2 MW · 1 7. sij 2026. · 39 MW · 2
25. pro 31. pro 5. sij

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

39°najviša
38km/h · najjači udar
6%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

27 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 440 ha 2017., 109 ha 2020., 58 ha 2022., 5 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 444 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2,6 % površine koju ima Zagreb (17 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Maga ovdje je počeo
    1.470 ha stigao 21. pro
    1,4 %
  2. 194 ha stigao 25. pro
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina1,5 ha
Stanovnici≈ 250

Unutar opsega bilo je oko 1,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 250 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 32 % površine (Kamerun) 60 dana bez kiše: 50 % površine (Kamerun)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. pro 36,8 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
22. pro 35,6 °C 12 % 22 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
23. pro 37,0 °C 10 % 23 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
24. pro 37,9 °C 9 % 19 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
25. pro 38,9 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
26. pro 39,0 °C 10 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
27. pro 38,9 °C 7 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
28. pro 39,0 °C 6 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
29. pro 38,6 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
30. pro 39,0 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
31. pro 39,4 °C 10 % 22 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
1. sij 39,4 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
2. sij 38,2 °C 10 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 65
3. sij 37,9 °C 7 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
4. sij 36,3 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 61
5. sij 36,7 °C 8 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 64
6. sij 37,1 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
7. sij 38,7 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
8. sij 38,2 °C 9 % 25 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
9. sij poslije 36,2 °C 6 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 61
10. sij poslije 33,2 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
11. sij poslije 34,6 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
12. sij poslije 35,5 °C 9 % 20 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
13. sij poslije 35,3 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
14. sij poslije 35,2 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
15. sij poslije 34,8 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
16. sij poslije 37,0 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
17. sij poslije 37,6 °C 9 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
18. sij poslije 37,8 °C 7 % 31 km/h 0,0 mm Ekstremna 56

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. pro 2025.
Poslije · 15. sij 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

4. siječnja 2026. je zrak uz požar dosegnuo 70 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 45: 3,0 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,570 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM10221 µg/m³
Optička debljina0,27
25. pro28. pro31. pro3. sij
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 39Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Maga?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. prosinca 2025. do 8. siječnja 2026. (19 dana). Perimetar ga datira od 27. prosinca 2025. do 2. siječnja 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.653 hektara (16,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Maga (1.470 ha, 1,4 %); Zina (194 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 39,4 °C, najniža vlaga od 6 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 65, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 2. siječnja 2026. → 8. siječnja 2026..
  2. Datum početka: 27. prosinca 2025. → 21. prosinca 2025..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 27. prosinca 2025. do 2. siječnja 2026.. 39 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.