Preskoči na sadržaj
worldfires
CM · Kamerun · –

Požar Maga, ožujak 2021 Maga, Zina

Ugašen · zadnja detekcija 13. ožu 2021. 00:57 UTC

Požar je počeo 8. ožujka 2021. na području Maga, Kamerun, a sateliti su ga vidjeli kako gori 6 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 1.264 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 135. najveći u regiji Far North od 2016. (od 260 sa stranicom). 179. u državi Kamerun u 2021., od 290.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (24,3 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Usporedi s…
Opožarena površina
1.264ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
6dana
8. ožu 2021. – 13. ožu 2021.
Pogođene općine
2
komuna
Počeo
8. ožu
2021
Toplinska žarišta
32
u jednom žarištu: 24 MW
Opasnost na početku
61
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
89MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. ožu13. ožu
13. ožu 2021.

Kako se razvijao, iz dana u dan

11. ožu 2021. · 248 MW · 28 12. ožu 2021. · 17 MW · 3 13. ožu 2021. · 1 MW · 1
11. ožu 12. ožu 13. ožu

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

44°najviša
38km/h · najjači udar
4%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

14 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 183 ha 2019..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 2 % površine koju ima Zagreb (13 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Maga ovdje je počeo
    902 ha stigao 11. ožu
    0,8 %
  2. 370 ha stigao 11. ožu
    0,3 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina3,2 ha
Stanovnici≈ 550

Unutar opsega bilo je oko 3,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 550 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 32 % površine (Kamerun) 60 dana bez kiše: 50 % površine (Kamerun)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. ožu 41,6 °C 5 % 26 km/h 0,0 mm Ekstremna 61
9. ožu 42,0 °C 5 % 22 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
10. ožu 43,1 °C 4 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 62
11. ožu 43,4 °C 6 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo ekstremna 72
12. ožu 43,5 °C 7 % 29 km/h 0,0 mm Ekstremna 64
13. ožu 43,2 °C 9 % 22 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
14. ožu poslije 42,0 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 61
15. ožu poslije 41,8 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
16. ožu poslije 42,3 °C 9 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
17. ožu poslije 41,2 °C 7 % 23 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
18. ožu poslije 40,9 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
19. ožu poslije 40,6 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 50
20. ožu poslije 41,5 °C 20 % 23 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
21. ožu poslije 44,1 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
22. ožu poslije 42,2 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
23. ožu poslije 41,6 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 51

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 61,4 i najnižom vlagom od 5 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 35.

FWI na početku 61,4
Najniža vlaga 5 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Zina, ožujak 2022
2.111 ha 4 dana FWI 60,9 Najniža vlaga 5 % udaljen 3 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

5 dana
medijan trajanja
1.502 ha
medijan površine
100 %
prešli 1.000 ha
—
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 0 od 35)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (1.264 ha prema medijanu od 1.502 ha) i trajao 6 dana (medijan: 5 dana).

Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
38km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 13. ožu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Nijedan od 35 blizanaca nije imao kišu na kraju.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. ožu 2021.
Poslije · 20. ožu 2021.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 32Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kamerun

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Maga?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. ožujka 2021. do 13. ožujka 2021. (6 dana). Perimetar ga datira od 11. ožujka 2021. do 13. ožujka 2021..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 1.264 hektara (12,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Maga (902 ha, 0,8 %); Zina (370 ha, 0,3 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 43,5 °C, najniža vlaga od 4 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 72, razred Vrlo ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kamerun (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 35. Medijan trajanja bio je 5 dana, a medijan površine 1.502 ha; 100 % ih je prešlo 1.000 ha. Ni kod jednoga nije pao 1 mm u deset dana nakon kraja: svi su se ugasili bez kiše.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 11. ožujka 2021. → 8. ožujka 2021..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. ožujka 2021. do 13. ožujka 2021.. 32 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.